Koronawirus w Krakowie. Po mieście jeździ o połowę mniej tramwajów i autobusów

fot. Tomasz Bielecki / MPK Kraków

Koronawirus spowodował znaczące ograniczenia w komunikacji miejskiej w Krakowie. Po mieście jeździ o połowę mniej tramwajów i autobusów. Średnio w każdym pojeździe komunikacji miejskiej podróżuje 15-20 osób.

Pierwsze ograniczenie spowodowane pandemią koronawirusa dotyczące kursów tramwajowych i autobusowych wprowadzono od poniedziałku 16 marca – tego dnia na ulice wyjechało 18 proc. mniej składów niż w normalny dzień.. Od środy 18 marca po mieście kursuje już o 46 proc. mniej tramwajów i autobusów.

Koronawirus w Krakowie. Jeszcze większe ograniczenia w komunikacji. Obowiązują sobotnie rozkłady jazdy, zawieszane są kolejne linie tramwajowe i autobusowe

Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, poniedziałkowe obserwacje w szczycie komunikacyjnym wykazały spadek liczby pasażerów o 80-90 proc.. Średnia napełnienia tramwajów wynosiła 15-20 osób. W środę rano wyrywkowe obserwacje nie wykazały napełnień powyżej 50proc. czyli zajętości miejsc siedzących, częściowo osób stojących, którą przyjęto jako niegenerującą tłumu. Dwie najbardziej napełnione linie nr 50 i 52 kursują w szczycie porannym co 10 minut.

– Prosimy pasażerów o zgłaszanie ewentualnie pojedynczych kursów, gdzie napełnienie przekracza 50-60 procent i robi się tłum. Będziemy starali się zareagować, wysyłając rezerwowe składy – mówi Łukasz Franek, dyrektor ZTP w Krakowie.

Przy zgłoszeniach przepełnień taboru na poszczególnych kursów, ZTP prosi o podanie szczegółowych danych: numer linii, nazwa przystanku i godzina. Pozwoli to pracownikom ZTP na zweryfikowanie informacji i odpowiednią reakcję.

Dane kontaktowe ZTP na stronie internetowej ztp.krakow.pl.

GS

Koronawirus. Koleje Małopolskie i Polregio ograniczają kursowanie pociągów

Zobacz także