Koronawirus w Krakowie. Zamknięte szkoły i urzędy, ograniczenia w komunikacji. Co nas jeszcze dzisiaj czeka?

Fot. Bogusław Świerzowski/ krakow.pl

Koronawirus w Krakowie nie szaleje (jeszcze?) tak jak w innym regionach Polski, ale czekają nas nie mniejsze ograniczenia. Zamknięte są szkoły, uczelnie i urzędy, na ulice wyjedzie mniej tramwajów i autobusów, do lekarza specjalisty i szpitala dostaniemy się tylko w nagłych przypadkach. Jakie czekają nas jeszcze ograniczenia, zakazy, nakazy i zalecenia?

W Krakowie jak do tej pory potwierdzono tylko jeden przypadek zakażenie koronawirusem. Ale tak jak w całym kraju pod Wawelem też obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego i związane z tym znaczne ograniczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu.

Zamknięte prawie wszystko

Już w ubiegłym tygodniu odwołano wszystkie zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach, ale rodzice, którzy nie byli w stanie zorganizować opieki nad dziećmi, mogli je jeszcze przyprowadzić do danej placówki w czwartek i piątek. Od poniedziałku 16 marca 2020 roku jest to już niemożliwe.

Koronawirus w Krakowie. Mocny apel do rodziców i uczniów

Wiele szkół podjęło próby nauczania przez internet. To samo robią uczelnie, na których także odwołano wszystkie zajęcia, a studentom zalecono wyprowadzenie się z akademików.

Zamknięto także wszystkie urzędy administracji publicznej. Sprawy można załatwiać jedynie przez internet. Dotyczy to m.in. Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Wojewódzkiego i i Urzędu Marszałkowskiego oraz wszystkich instytucji i jednostek podległych tym urzędom. Nawet policja prosi, by osobiście przychodzić na komisariat tylko w wyjątkowych przypadkach.

Urzędy Miasta Krakowa zostaną zamknięte dla petentów! Jest tylko jeden wyjątek…

Działalność ograniczają także szpitale. Odwoływane są planowane zabiegi i operacje oraz wizyty w poradniach specjalistycznych, pacjenci powinni wcześniej się upewnić, czy ich to także dotyczy. Jeśli ktoś ma skierowanie do sanatorium, niech się nie wybiera – uzdrowiska też zawieszają działalność. Przychodnie apelują, by z porad lekarskich korzystać tylko w nagłych i niecierpiących zwłoki wypadkach.

Koronawirus. Do sanatorium też nie pojedziemy, ale skierowanie nie przepadnie

Godziny pracy skracają placówki pocztowe, ale poczta zapewnia, że nie zmienia zasad wypłaty przekazów rentowo – emerytalnych.

Mniej tramwajów i autobusów

Od dziś obowiązują ograniczenia w komunikacji miejskiej. Jakie?

– linie tramwajowe 16, 17, 49, 71, 76, 78 – są zawieszone
– linia tramwajowa 50 – kursuje w dni powszednie przez cały dzień z częstotliwością co 7,5 minuty (bez wzmocnień szczytowych do 5 minut)
• linie autobusowe 413, 429, 482 – zostały zawieszone
• linie autobusowe 139, 502, 503 – kursują w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością ograniczoną do 10 minut.

Bilety okresowe wykupione na linie zawieszone zachowują ważność na stałych trasach tych linii. Kierowcy nie sprzedają biletów w pojazdach, otwierają wszystkie drzwi i nie trzeba naciskać żadnych przycisków. Bilety okresowe można kupować w automatach. Co ważne – stare karty miejskie będą ważne do końca czerwca, a nie – jak pierwotnie planowano – tylko do 31 marca.

Parkujemy za darmo

Od dziś w strefie płatnego parkowania nie płacimy za samochód pozostawiony na ulicy. Kilka dni temu urzędnicy nie brali pod uwagę takiego rozwiązania, twierdzili nawet, że utrzymanie opłat za parkowanie nie będzie zachęcać mieszkańców do przyjazdu do centrum. Ale w weekend zapadła decyzja, że pobór opłat za parkowanie zostaje zawieszony do końca marca.

Uzasadnienie? „Zniesienie opłat i kontroli w Obszarze Płatnego Parkowania pozwoli lepiej funkcjonować mieszkańcom podczas stanu zagrożenia epidemicznego – szczególnie tym, którzy dojeżdżają do pracy w centrum Krakowa lub opiekują się bliskimi osobami, które tam mieszkają. Przewiduje się także, że decyzja ta zmniejszy rozprzestrzenianie się koronawirusa dzięki ograniczeniu częstotliwości bezpośrednich kontaktów mieszkańców” – czytamy w komunikacie magistratu.

Jak się nie nudzić

Najlepszym rozwiązaniem na najbliższe dni będzie pozostanie w domu. Dla większości z nas będzie to trudny okres, bo do kontaktu ze światem zewnętrznym musi nam wystarczyć telewizja i internet.

Właśnie w internecie pojawiają się propozycje na zabicie nudy. Coraz więcej instytucji kultury zachęca do korzystania z ich wirtualnych propozycji. Np. od dziś teatr Groteska rozpoczyna internetową inicjatywę dla dzieci „Złap Groteskę w sieci”, a Zarząd Zieleni Miejskiej w poniedziałek, 16 marca rusza z akcją „Zostań w domu, nie siej paniki, siej kwiaty”. Z kolei Biblioteka Kraków zachęca do korzystania z internetowych bibliotek e-booków, a muzea zapraszają na wirtualne zwiedzanie.

Koronawirus w Krakowie. A jednak można zwiedzać muzea! Wirtualnie

Brak kontaktu z innymi, ograniczenie ich do niezbędnego minimum i częste mycie rąk – takie zachowania to standard na najbliższe dwa tygodnie. Mycie rąk powinno z nami pozostać nawet po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego.

GS

Zobacz także