Koronawirus w Małopolsce. Aż 44 nowe zakażenia

Koronawirus / fot. KRKnews.pl

Takiej liczby nowych zakażeń koronawirusem w Małopolsce dawno nie było. W ciągu ostatniej doby potwierdzono obecność COVID-19 u 44 mieszkańców naszego województwa.

Przez ostatnie tygodnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Małopolsce utrzymywała się od kilku do kilkunastu przypadków dziennie. Tymczasem najnowszy raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologcznej w Krakowie mówi aż o 44 nowych zakażeniach w ciągu ostatniej doby. Więcej było ich dzisiaj tylko na Śląsku, gdzie potwierdzono 84 przypadki COVID-19.

Nowi chorzy na koronawirusa w Małopolsce to 20 kobiet i 24 mężczyzn, w wieku od 2 do 86 lat. Zakażeni są mieszkańcami powiatu nowosądeckiego (23 osoby), tarnowskiego (5 osób), dąbrowskiego (4 osoby), myślenickiego (3 osoby), Krakowa, Nowego Sącza i powiatu gorlickiego (po 2 osoby) oraz powiatów: oświęcimskiego, nowotarskiego, limanowskiego (po 1 osobie). Aktualnie 4 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

Nowe ognisko

Takiej liczby nowych przypadków COVID-19 nie mieliśmy od dawna. Przypomnijmy, że najgorszy pod tym względem był 9 czerwca, kiedy poformowano o 55 zakażeniach. To był efekt ogniska koronawirusa w klasztorze redemptorystów w Tuchowie.

Teraz mamy ognisko koronawirusa w Nawojowej koło Nowego Sącza. Wśród uczestników wesela, które odbyło się 11 czerwca, była osoba zakażona. Obecność koronawirusa potwierdzono u części uczestników tej uroczystości.

Jak informuje Radio Kraków, wśród uczestników zabawy był senator PiS Wiktor Durlak. „Polityk przez ostatnie dwa tygodnie aktywnie uczestniczył w wielu wydarzeniach na Sądecczyźnie. Był m.in. obecny na piątkowym zakończeniu kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy w Starym Sączu. W poniedziałek senator otrzymał wynik swojego testu i w jego przypadku jest negatywny. Zdrowa jest również jego małżonka” – podaje http://www.radiokrakow.pl/.

Z informacji tej rozgłośni wynika, że pacjentem zero tego ogniska zachorowań, jest prawdopodobnie mieszkaniec Berestu. W tej miejscowości kwarantanną objęto około 160 osób.

Koronawirus na porodówce

Z kolei https://sadeczanin.info/ podaje, że koronawirusa wykryto u kobiety rodzącej w nowosądeckim szpitalu. – Pacjentka z akcją porodową została przyjęta w sobotę na oddział ginekologiczno-położniczy naszego szpitala – mówi cytowana przez portal Agnieszka Zelek – Rachtan, rzeczniczka sądeckiego szpitala. – Już po porodzie otrzymaliśmy informację, że pacjentka jest zakażona koronawirusem – dodaje. Kobieta została przetransportowana z Nowego Sącza do jednoimiennego szpitala w Krakowie, dziecko pozostało w szpitalu w Nowym Sączu.

„Personel, który miał bezpośredni kontakt z pacjentką jest objęty kwarantanną, zgodnie z zaleceniami Sanepidu. To są trzy położne, jedna pielęgniarka neonatologiczna i jeden lekarz. Oddział ginekologiczno-położniczy działa normalnie. – Trzynaście innych pacjentek, które nie miały bezpośredniego kontaktu z zakażoną, nadal dla bezpieczeństwa pozostają w oddziale – mówi Agnieszka Zelek-Rachtan. – Po siedmiu dniach będą miały pobrany wymaz. Jedna pacjentka, która przebywała w sali z zakażoną jest całkowicie odizolowana od innych pacjentek. Przebywa na oddziale” – czytamy na sadeczanin.info.

GS

Zobacz także