Koronawirus w Małopolsce. Dużo lepsze statystyki dzięki zmianie przepisów?

Fot. Pixabay

Ostatniej doby w całej Małopolsce potwierdzono 100 nowych zakażeń koronawirusem, a do wyleczonych zaliczono 199 osób. To drugi dzień z rzędu, kiedy wyleczeń jest dwa razy więcej niż nowych przypadków COVID-19. Trudno jednak na razie mówić o odwrocie epidemii, bo wzrost liczby wyleczonych wynika m.in. Ze zmiany przepisów dotyczących izolacji i kwarantanny.

Jedno jest pewne – nie da się oszukać statystyk dotyczących nowych zakażeń i zgonów. A w tym przypadku liczby nadal nie są zbyt optymistyczne. Ostatniej doby w całej Małopolsce koronawirusa potwierdzono u 100 osób, w samym Krakowie – u 10. Zmarły też kolejne 3 osoby z COVID-19.

Więcej optymizmu bije ze statystyk dotyczących wyleczeń. W ciągu ostatnich 24 godzin do ozdrowieńców zaliczono 199. Można by się z tego cieszyć, gdyby nie jedna wątpliwość. Od dwóch dni (a właśnie od tego momentu poprawiły się statystyki wyzdrowień) obowiązuje nowe przepisy w zakresie kwarantanny i izolacji. Nie tylko skrócono je z 14 do 10 dni, ale wolno zakończyć odosobnienie bez wykonywania testów na koronawirusa. O ile osoba kończąca kwarantanne lub izolację nie ma objawów chorobowych.

Nowe podejście do walki z koronawirusem. Ale główna broń pozostaje bez zmian

Zmiana przepisów dotyczących kwarantanny i izolacji ma ułatwić ludziom powrót do normalnego życia. W wielu przypadkach ludzie musieli przebywać w izolacji tygodniami, bo nie mogli doczekać się na wykonanie badania albo musieli czekać na dwa wyniki negatywne. Teraz nie muszą, ale zanim opuszczą odosobnienie powinni uzyskać zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu, że są zdrowi. Do tego takie zaświadczenie powinno jeszcze trafić do sanepidu i dopiero wtedy osoba wykreślana jest z wykazu chorych. Kłopot w tym, że lekarz takie zaświadczenie wyda po teleporadzie – nie każdy medyk się na to zdecyduje.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 612 nowych zakażeniach koronawirusem w całym kraju, najwięcej potwierdzono ich w Małopolsce. Podano też, że z powodu COVID-19 zmarło w ciągu ostatniej doby 14 kolejnych osób. 

(GEG)

Koronawirus w Krakowie. Pierwsi nauczyciele na kwarantannie, jeden zakażony

Zobacz także