Koronawirus w Małopolsce. Dziś znów mamy rekord!

W czwartek padł rekord, który dziś od razu został pobity. – Wczorajszy rekord zakażeń koronawirusem, czyli 60 przypadków, został pobity. W piątek mamy już 70 zakażeń – powiedział na antenie Radia Kraków Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny.

Wzrost liczby zachorowań to głównie efekt wesel, pogrzebów i grupowych wyjazdów wakacyjnych. To są teraz ogniska koronawirusa w Małopolsce.

Jak przekonuje Foremny, Małopolski Inspektor Sanitarny nie ma narzędzi prawnych, by zakazać wesel i innych imprez tego typu.

– Obserwując tę sytuację od jakiegoś czasu, kilka dni temu wydałem rekomendację dla powiatowych inspektorów sanitarnych w powiecie suskim, wadowickim, tatrzańskim, żeby apelować o nieprzeprowadzanie imprez rodzinnych. Zakazu nie mogę wydać. Działamy w danym stanie prawnym – powiedział Foremny.

W rozmowie z Radiem Kraków Foremny zwrócił uwagę na niską umieralność w Małopolsce. – To w Małopolsce jedynie 2%. W Polsce 4%. Zapadalność na 10 tysięcy mieszkańców w Małopolsce to 6,70. Śląsk ma 31, Łódź 13. Średnia dla kraju przekracza 10 – dodał inspektor.

ml, Radio Kraków

Zobacz także