Koronawirus w Małopolsce. Gdzie jest najwięcej chorych

WSSE Kraków

O aktualnym zagrożeniu koronawirusem w Małopolsce świadczy nie tyle liczba wykrytych zakażeń koronawirusem od początku epidemii, co liczba Małopolan obecnie chorych na COVID-19. A pod tym względem w Krakowienie jest najgorzej.

W Małopolsce mamy obecnie (stan na 5 lipca 2020 roku) 512 chorych na koronawirusa. W ciągu ostatnich kilku dni ich liczba wzrosła. A to oznacza, że przez kilka dni więcej było nowych zakażeń niż wyleczeń. Tylko dziś przybyło 17 przypadków zakażenia COVID-19, a do wyleczonych dodano 11 Małopolan.

Najwięcej chorych na koronawirusa -115 – jest w powiecie nowosądeckim. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 19 mieszkańców Nowego Sącz z aktywnym koronawirusem. To na Sądecczyźnie mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie z ogniskiem koronawirusa. Najpierw okazało się, że koronawirusa wykryto u uczestników wesela w Nawojowej, a teraz COVID-19 potwierdzono u gości kolejnego wesela, tym razem w Podegrodziu.

Trudna sytuacja jest także w powiecie tarnowskim, gdzie jest 83 chorych. To obszar wcześniejszego ogniska zakażeń COVID-19.

Pod względem liczby chorych na koronawirusa Kraków zajmuje trzecie miejsce w Małopolsce. Aktywnego koronawirusa ma 78 krakowian. Choć zaledwie 1 przypadek na 10 tys. mieszkańców.

Biorąc pod uwagę taki wskaźnik,to najgorzej jest w powiecie suskim, gdzie jest 70 chorych na koronawirusa, ale to aż 8 osób na 10 tys. mieszkańców, W powiecie nowosądeckim ten wskaźnik wynosi 5,3, a w tarnowskim – 4.

W Małopolsce jest tylko jeden powiat, gdzie nie ma żadnego chorego na COVID-19. To powiat miechowski, gdzie od początku epidemii wykryto tylko 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Jeden chory jest w Tarnowie i powiecie brzeskim.

GS

Zobacz także