Koronawirus w Małopolsce. Wreszcie więcej wyleczeń niż zakażeń

Koronawirus / fot. Pixabay

W ciągu ostatniej doby w Małopolsce potwierdzono 18 nowych zakażeń koronawirusem. W tym samym czasie odnotowano 29 wyleczeń.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, w Małopolsce od początku epidemii potwierdzono 992 zakażenia koronawirusem. Przez ostatnie 24 godziny 18 nowych przypadków. To oznacza, że dziś po południu najprawdopodobniej zostanie przekroczona granica tysiąca zakażeń w naszym regionie. Ale wreszcie mamy więcej wyleczeń niż nowych zakażeń. Ostatniej doby odnotowano 29 wyzdrowień, w sumie koronawirusa pozbyło się 288 osób.

Jednym z powodów poluzowanie ograniczeń była – jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki – większa liczba nowych wyzdrowień niż nowych zakażeń. Ale od kilku dni w Małopolsce mieliśmy sytuację odwrotną- przybywało więcej nowych chorych niż wyleczonych. Dzisiejsza informacja WSSE w Krakowie daje nadzieję, że być może sytuacja wreszcie zaczyna się poprawiać. Jednak za kilka dni, może tydzień lub dwa, okaże się, czy masowe wyjścia z domów, na spacery, bieganie, jazdę na rowerze czy zakupy nie spowoduje ponownego odwrócenia trendu w koronawirusowych statystykach.

W Małopolsce najwięcej zakażeń potwierdzono do tej pory u mieszkańców Krakowa – koronawirusa wykryto u 242 krakowian. Wielu zakażonych jest także w powiatach bocheńskim (129), wielickim (114) i myślenickim (112). W tym ostatnim powiecie w ostatnim czasie wzrosty liczby chorych były największe.

Niepokojący jest wzrost zachorowań wśród najmłodszych. Dziś rano wśród kolejnych potwierdzonych przypadków było kolejne dziecko, tym razem 5-letnie.

Po weekendowym spadku liczby wykonanych testów na koronawirusa znowu mamy wzrosty. Wciągu ostatniej doby wykonano 1181 takich badań, poprzedniej doby  zrobiono 738 testów na COVID-19.

GS

Zobacz także