Koronawiurus. Firma z Krakowa opracowała prototyp respiratora z drukarki 3D

Firma Urbicum z Krakowa, producent przemysłowych drukarek 3D, opracowała prototyp działającego respiratora. Urządzenie VentilAid można wydrukować na drukarce 3D.

„Wierzymy, że dzięki wykorzystaniu technologii i ludzkiej solidarności, jesteśmy w stanie zminimalizować straty wywołane pandemią wirusa COVID19. Chcąc aktywnie włączyć się w pomoc potrzebującym w naszym zespole narodził się pomysł by opracować prosty respirator, który będzie można skonstruować przy użyciu drukarek 3D” – czytamy na stronie internetowej krakowskiej firmy.

materiały prasowe

„Założenie było proste – przygotujmy projekt respiratora ostatniej szansy, urządzenia, które pozwoli uratować życie a jednocześnie da się je zbudować bez zewnętrznych dostawców” – tłumaczą pomysłodawcy. Główny konstruktor w Urbicum, Mateusz Janowski dwa dni pracował nad projektem i udało się przygotować prototyp – działający respirator, który można przygotować za pomocą lokalnych zasobów. Szacowany łączny koszt komponentów nie powinien przekraczać 200-300 zł.

„Rzecz jasna jesteśmy świadomi, że VentilAid jest prototypem i nie może być traktowany jako urządzenie medyczne, cały projekt realizujemy z resztą pro bono i dlatego zapraszamy do współpracy konstruktorów, lekarzy, wszystkich tych, którzy chcą pomóc w rozbudowie projektu. Zwracamy się z gorącą prośbą do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami, a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogą pomóc nam rozwijać ten projekt” – apeluje krakowska firma.

GS

Zobacz także