Kościół prosi o pomoc: przyjmijcie ludzi!

Do Światowych Dni Młodzieży zostało już niespełna dwadzieścia dni. Tymczasem wciąż brakuje miejsc noclegowych dla ok. 50 tys. pielgrzymów! Warto przypomnieć, że z oficjalnego systemu rejestracji skorzystało 563 tys. pielgrzymów, to mniej niż szacowali organizatorzy, a mimo tego nie dla wszystkich udało się znaleźć miejsca noclegowe. Organizatorzy apelują o pomoc do krakowian.

– W tej chwili Komitet Organizacyjny ma przygotowanych prawie 300 tys. miejsc dla pielgrzymów. W samym Krakowie jest ich ponad 115 tys., a w okolicy 125 tys. – zaznacza Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM.

Organizatorzy nie ukrywają, że część pielgrzymów zarejestrowanych w systemie zrezygnowało z pakietu zawierającego nocleg, gdyż ma już miejsce u znajomych lub u rodziny, ale trwają poszukiwania noclegu dla 50 tys. pielgrzymów. Pomóc mogą krakowianie, którzy – jak przekonuje strona kościelna, w ostatnich tygodniach coraz chętniej decydują się na przyjęcie zagranicznych gości.

Bez odzewu

Problemu z zakwaterowaniem pielgrzymów nie byłoby, gdyby parafianie odpowiedzieli na apele proboszczów, które w ostatnich miesiącach, pojawiały się w każdych ogłoszeniach parafialnych.

– W naszym kościele ksiądz ogłaszał, że trzeba znaleźć miejsce dla 2 tys. pielgrzymów, bo każda parafia w zależności od wielkości dostała limit. Ostatnio ksiądz mówił jednak, że z 2 tysięcy, udało się znaleźć nocleg dla 200 pielgrzymów – przekonuje Ewa Koba z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Kurdwanowie.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy apel organizatorów, skierowany do krakowian. W ostatnich tygodniach głośno było o pomyśle księży, którzy zwrócili się do mieszkańców Krakowa z prośbą o udostępnienie swoich… łazienek. Organizatorzy zwracali bowiem uwagę na fakt, że wiele miejsc noclegowych dla pielgrzymów, jest zlokalizowanych w szkołach i innych placówkach oświatowych, które nie posiadają odpowiedniego zaplecza sanitarnego, a mówiąc wprost – mają zbyt mało łazienek, by obsłużyć wszystkich przyjezdnych.

Przyjmij, a zyskasz, co?

Organizatorzy przekonują, że na przyjęciu pielgrzymów pod swój dach, mogą skorzystać także sami krakowianie, których czeka nie tylko poznawanie nowych osób oraz benefity materialne, jakie? Tego organizatorzy nie zdradzają.

By przyjąć gości należy pobrać specjalną deklarację i przekazać ją organizatorom, którzy następnie zdecydują o przydzieleniu gości, którzy przyjadą do Krakowa ze 187 krajów z całego świata. W dokumencie należy wskazać preferowaną przez nas płeć pielgrzyma, narodowość i liczbę osób, które jesteśmy w stanie przyjąć pod swój dach. Oprócz noclegu, powinniśmy zagwarantować również dostęp do łazienki, a Komitet Organizacyjny zwraca się również z prośbą o przygotowanie śniadań dla pielgrzymów.

Warto pamiętać, że ŚDM odbędzie się w dniach 26-31 lipca.

(pt)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie