Kosmiczna cena za grunt pod placem zabaw. Radni chcą ją zbić

Musisz przeczytać

Ponad 300 tys. złotych chce Agencja Mienia Wojskowego za działkę o powierzchni zaledwie 316 metrów kwadratowych. Stoi na nim urządzony plac zabaw, ale grunt wyceniono jak pod zabudowę mieszkaniową, bo tak przewiduje studium zagospodarowania przestrzennego. Radni z Komisji Budżetowej są za wykupem tego terenu, by nikt nigdy nie zlikwidował placu zabaw, ale nie zgadzają się na tak kosmiczną cenę.

Chodzi o działkę przy ul. Krzywy Zaułek i Rydla. Grunt należy do Agencji Mienia Wojskowego, choć stoi na nim plac zabaw, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy. I to właśnie oni naciskają władze Krakowa, by przejęły nieruchomość. Urząd Miasta chciał, by Agencja Mienia Wojskowego oddała ziemie w drodze darowizny, ale na to nie było zgody. Miasto może kupić grunt i do tego za wysoką cenę – 309,3 tys. złotych.

W poniedziałek, 15 lutego 2021 roku Komisja Mienia Rady Miasta pozytywnie zaopiniowała ten zakup. Ale już po głosowaniu przyszła refleksja. – To kosmiczna cena, płacimy 100 tysięcy złotych za ar pod placem zabaw – mówi radny Grzegorz Stawowy. Jak tłumaczy, wynika to z tego, że cenę za grunt wyliczono tak, jakby tam miały tam stanąć budynki wielorodzinne. Jego zdaniem można doprowadzić do jej znaczącego obniżenia. Sposoby są dwa – negocjacje z AMW albo uchwalenie dla tego obszaru planu miejscowego, w którym grunt pod placem zostanie zakwalifikowany jako zieleń publiczna.

I ten scenariusz działań przyjęła Komisja Budżetowa, która we wtorek (16 lutego 2021) zdecydowała, że nie będzie w ogóle opiniować tego zakupu. Urzędnicy Wydziału Skarbu mają podjąć rozmowy z AMW, a radni na marcowej sesji zgłoszą projekt uchwały o przystąpieniu do pracy na planem miejscowym dla tego obszaru.

Takie odroczenie decyzji o zakupie, które ma doprowadzić do obniżenia ceny nieruchomości, już raz się sprawdziło. Kilka tygodni temu Rada Miasta miała zgodzić się na zakup niewielkich działek przy Kossakówce (przed domem handlowym Jubilat) za 1,6 mln złotych. Radni się na to nie zgodzili, urzędnicy ponownie siedli do rozmów z właścicielami i ostateczna cena zakupu spadła do 1 mln złotych.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca