Kosztowała 50 mln zł i jest największa w Polsce. Milowy skok krakowskiego lotniska!

Budowa trwała prawie 17 miesięcy i kosztowała 50 milionów, ale na pewno było warto, bo takie obiekty znajdują się na najnowocześniejszych lotniskach. Dziś w Kraków Airport została uruchomiona nowa wieża kontroli lotniska. 

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła nową wieżę kontroli lotniska w Kraków Airport. W nowej wieży prowadzona jest służba kontroli zbliżania (APP), kontroli lotniska (TWR) oraz FIS, czyli służba informacji powietrznej.

Dziś zaprezentowany został nowy obiekt. W tym wydarzeniu uczestniczyli: Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela oraz prezes Zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek.

Budowa wieży trwała prawie 17 miesięcy. Cel? Poprawa warunków pracy służb ruchu lotniczego oraz konieczność zapewnienia miejsca dla nowoczesnych systemów zarządzania ruchem lotniczym. Koszt całej inwestycji to 50 mln złotych.

fot. PAŻP

Na przełomie stycznia i lutego br. nowa wieża pracowała w trybie „shadow mode” polegającym na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w starej lokalizacji. Po zakończeniu testów podjęta została decyzja o całkowitym przeniesieniu obsługi ruchu lotniczego do nowej wieży. 

– Kraków Airport jest południową bramą naszego kraju. Jestem zadowolony, że w związku z dynamicznym wzrostem ruchu pasażerskiego na krakowskim lotnisku, inwestycja PAŻP zapewni większe bezpieczeństwo pasażerów i załóg statków powietrznych – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Wieża na krakowskim lotnisku to kolejna inwestycja PAŻP, która bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo ruchu lotniczego. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, gwarantujący dobre warunki pracy dla kontrolerów ruchu lotniczego oraz maksymalny poziom bezpieczeństwa działania systemów niezbędnych do kontroli ruchu lotniczego – powiedział prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela.

Uruchomiona właśnie sala operacyjna służby kontroli lotniska jest obecnie najnowocześniejszą i najwyżej położoną salą tego typu w Polsce. Całkowita wysokość budynku to 45,21 m, a sala operacyjna położona jest na wysokości 38,68 m.

fot. PAŻP

– Kontrolerzy ruchu lotniczego pracują w nowoczesnych warunkach. Z nowej wieży doskonale widać pole manewrowe z płytą postojową samolotów co sprawia, że kontrolerzy mają zdecydowanie lepszy wgląd w ruch samolotów. Dzięki tej inwestycji będzie jeszcze bezpieczniej na krakowskim lotnisku –powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

W grudniu 2018 r. planowane jest uruchomienie operacyjne nowej wieży na katowickim lotnisku, wtedy katowicka wieża będzie miała najwyżej położoną salę operacyjną w Polsce na wysokości  blisko 41 m.

dn, ip

zdjęcie tytułowe / fot. PAŻP

 

Najnowsze

Co w Krakowie