Kraków bierze przykład z Podlasia

W Urzędzie Miasta Krakowa wprowadzona zostanie do użytku aplikacja „Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego”. Na razie pilotażowo – do obsługi świadczeń i Karty Polaka, przez Wydział Finansowy oraz Krakowskie Centrum Świadczeń. Ale jeśli aplikacja się sprawdzi, cały magistrat w Krakowie weźmie przykład z urzędników z Podlasia.

Dla jednych krakowski Urząd Miasta działa sprawnie, inni narzekają na jego funkcjonowanie. Urząd kojarzy się głównie z papierowymi dokumentami i pieczątkami, choć coraz częściej i coraz więcej spraw można załatwić przez internet – elektronicznie. I temu też służy aplikacja elektronicznego zarządzania dokumentacją. Chodzi o to, b y między urzędnikami nie krążyły dokumenty w papierowej formie. Taki sposób pracy jest wdrażany w administracji państwowej od 10 lat, w samorządach można korzystać z podlaskiej aplikacji od 2014 roku. Teraz przymierza się do tego Kraków.

„System charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą, a także dużą wydajnością i dostępnością. Architektura systemu uwzględnia pracę użytkowników z dużą liczbą dokumentów i innych elementów w sprawie, dużą ilością prowadzonych spraw w systemie (kilkaset jednocześnie)” – czytamy na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zamiast dokumentacji papierowej wewnątrz urzędu funkcjonuje tylko elektroniczny obieg, a dokumenty lądują w chmurze.

Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie w sprawie wdrożenia pilotażowego w Urzędzie Miasta Krakowa aplikacji Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (EZD PUW). W tej aplikacji prowadzona będzie dokumentacja związana z obsługą świadczeń i Karty – przez Wydział Finansowy oraz Krakowskie Centrum Świadczeń. Prezydenckie zarządzenie wchodzi w życie w poniedziałek, 15 listopada 2021.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie