Kraków chce nadać japońskiemu miastu tytuł Miasta Bliźniaczego. Ile to będzie kosztować?

Władze miasta planują nadanie tytułu Honorowego Miasta Bliźniaczego japońskiemu miastu Kioto. Inicjatywa ma związek z 30. rocznicą powstania Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jak podkreślają w magistracie przyznanie tytułu „nie skutkuje zobowiązaniami finansowymi”. 

Nadanie tytułu Honorowego Miasta Bliźniaczego Kioto jest ściśle związane z rolą, jaką odgrywa Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w budowaniu więzi między Krakowem a Japonią. To właśnie Muzeum Manggha, założone dzięki współpracy Krakowa i Kioto, od 30 lat jest symbolem wymiany kulturalnej i artystycznej, co przyczyniło się do wzajemnego zrozumienia i promocji kultur obu miast.

 Jak tłumaczą władze Krakowa, „Muzeum Manggha zostało założone z inicjatywy Fundacji Kyoto-Kraków, a konkretnie reżysera Andrzeja Wajdy, który na jej budowę przeznaczył nagrodę Fundacji Inamori otrzymaną w Kioto w 1987 roku. Resztę środków przekazała Fundacja Kyoto-Kraków, Związek Zawodowy Kolei Wschodniej Japonii oraz tysiące indywidualnych darczyńców z Japonii. Autorem, wykonanego w darze, projektu muzeum był wybitny japoński architekt Arata Isozaki, który zrealizował projekt we współpracy z krakowskimi architektami”.

Muzeum Manggha nie tylko upamiętnia sztukę japońską, ale także stanowi most kulturowy między Krakowem a Kioto. Władze miasta podkreślają, że „od 30 lat Muzeum Manggha prowadzi działalność kulturalną, opartą na współpracy uczelni artystycznych Krakowa i Kioto, wymianach wystaw artystów, projektach realizowanych ze sławną szkołą ikebany IKENOBO oraz Stowarzyszeniem SENSHIN-KAI”. Tego rodzaju współpraca doprowadziła do „wzajemnej promocji i zbliżenia obydwu miast”.

Dodatkowo, Kraków i Kioto od lat współpracują w Lidze Miast Historycznych, a od 2022 roku oba miasta są zaangażowane w Radę Dyrektorów tej organizacji, co jeszcze bardziej wzmacnia ich relacje. Jak zaznaczają władze miasta, „okoliczności te skłaniają do przyznania Miastu Kioto w Japonii Tytułu Honorowego Miasta Bliźniaczego Krakowa”​.

Jak podkreśla krakowski magistrat  nadanie honorowego tytułu „nie skutkuje zobowiązaniami finansowymi”. Ostateczną decyzję o nadaniu tytułu podejmą radni na  najbliższej sesji Rady Miasta

Krakowski magistrat przypomina, że od 30 lat Muzeum Manggha prowadzi intensywną działalność kulturalną, która ma swoje fundamenty w „współpracy uczelni artystycznych Krakowa i Kioto, wymianach wystaw artystów oraz projektach realizowanych ze sławną szkołą ikebany IKENOBO oraz Stowarzyszeniem SENSHIN-KAI.” Jak podkreślają władze miasta, ta działalność przyczyniła się nie tylko do wzajemnej promocji kultury, ale także „do zbliżenia obydwu miast.”

Dodatkowo, „Kraków i Kioto od wielu lat współpracują w Lidze Miast Historycznych, a od 2022 roku w Radzie Dyrektorów tej organizacji.” Krakowski magistrat zaznacza, że wszystkie te elementy „skłaniają do przyznania Miastu Kioto w Japonii Tytułu Honorowego Miasta Bliźniaczego Krakowa.” Ważne jest również, że przyznanie tego tytułu „nie skutkuje zobowiązaniami finansowymi”

Kraków współpracuje z zagranicznymi miastami na podstawie trzech głównych typów umów: dokumentów o partnerstwie, umów o współpracy na zasadzie miast bliźniaczych oraz honorowych tytułów miasta bliźniaczego.

Najwięcej miast partnerskich Krakowa znajduje się w Europie, gdzie łącznie współpracuje z 17 miastami. Najbliżej stolicy Małopolski jest Lwów, oddalony o nieco ponad 300 kilometrów. Na Słowację, do miasta partnerskiego, prowadzi nieco dłuższa droga, bo wynosząca około 600 kilometrów. Kraków współpracuje także z dwoma miastami partnerskimi w Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i we Francji.

Wśród partnerów Krakowa w Europie znajdują się takie miasta jak Zagrzeb w Chorwacji, Wilno na Litwie, Goeteborg w Szwecji, Edynburg w Wielkiej Brytanii, Innsbruck w Austrii i Sewilla w Hiszpanii. Kraków posiada również miasta bliźniacze w Europie, do których należą: Norymberga, Mediolan, Kijów oraz Leuven w Belgii.

Poza Europą, najdalej położonym honorowym miastem bliźniaczym Krakowa jest La Serena w Chile, oddalona o ponad 12 tysięcy kilometrów. W Ameryce Południowej honorowymi miastami bliźniaczymi są także Kurytyba w Brazylii oraz Quito w Ekwadorze. Natomiast miastami partnerskimi są Cuzco w Peru i Rio de Janeiro w Brazylii.

W Ameryce Północnej Kraków współpracuje z miastami Rochester i San Francisco w Stanach Zjednoczonych. W Afryce jego partnerem jest Fez w Maroku, a w Azji – Tbilisi, stolica Gruzji. Największym miastem współpracującym z Krakowem, choć bez formalnej umowy, jest chiński Nankin, liczący 8,5 miliona mieszkańców.

Kraków nawiązał również współpracę z miastami w Rosji – Moskwą i Sankt Petersburgiem – jednak po inwazji Rosji na Ukrainę, Rada Miasta Krakowa zakończyła te relacje na mocy uchwały z marca 2022 roku. W 1997 roku planowano rozpocząć współpracę z Groznym, stolicą Czeczenii, ale z powodu wybuchu wojny umowa nie została ratyfikowana.

Kraków wypowiedział współpracę Sankt Petersburgowi i Moskwie

Najnowsze

Co w Krakowie