Miejskie wypożyczalnie aut elektrycznych

Kraków będzie miał wypożyczalnie samochodów elektrycznych. To pomysł władz miasta, które chcą, by w przyszłości do dyspozycji krakowian było nawet 70 terminali oferującymi samochody elektryczne na wynajem. Pierwsze samochody mogłyby pojawić się w Krakowie już za kilka lat.

Plan władz miasta przewiduje, że krakowianie mieliby możliwość korzystania ze 100 samochodów w trzech różnych klasach. Mieszkańcy będą mogli wynająć 35 aut miejskich, dwuosobowych oraz 50 samochodów klasy miejskiej A oraz 15 małych samochodów dostawczych. Wszystkie pojazdy byłyby dostępne przez całą dobę w kilkudziesięciu terminalach oferujących wynajem i parkowanie pojazdu w dowolnej stacji – podobnie, jak w przypadku miejskich wypożyczalni rowerów KMK Bike.

Wypożyczalnie mają stanowić alternatywę dla miejskich rowerów i komunikacji miejskiej przy jednoczesnym dbaniu o ochronę środowiska i co ważniejsze – jakość powietrza. Dodatkowym atutem miejskich samochodów elektrycznych ma być możliwość poruszania się nimi po buspasach, strefie ograniczonego ruchu z wyłączeniem ulic wewnątrz I obwodnicy. Pojazdy te będą mogły również zatrzymywać się w strefie bezpłatnego parkowania oraz za darmo korzystać z miejskich parkingów.

Urzędnicy ogłosili już chęć przeprowadzenia dialogu technicznego i konsultacji w tej sprawie. Firmy zainteresowane współpracą mogą zgłaszać swoje kandydatury i oferty do 6 czerwca na adres mailowy gk.umk@um.krakow.pl. W połowie wakacji poznamy termin, kiedy dokładnie pierwsze pojazdy mogłyby pojawić się na ulicach Krakowa.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie