Kraków ciągle świętuje! W niedzielę mieszkańcy mają aż cztery możliwości

Był kiermasz w Boże Narodzenie, koncerty w Sylwestra, a w niedzielę przyjdzie pora na przejście orszaku Trzech Króli. A dokładniej aż czterech orszaków trzech króli!

Krakowski Orszak Trzech Króli wyruszy z czterech punktów miasta, by spotkać się na Rynku Głównym i wspólnie kolędować.

Orszak czerwony, europejski, przejdzie trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy w katedrze (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. abp Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak, a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, ruszy z ul. Konfederackiej (zbiórka o godz. 10:45), ale będzie miał swoje preludium w postaci przejścia grupy związanej z salezjanami z ich klasztoru przy ulicy Tynieckiej. Dalej trasa orszaku poprowadzi ul. Bałuckiego, przez Rynek Dębnicki,  most Dębnicki, ul. Retoryka, ul. Garncarską, ul. Studencką do kościoła św. Anny, dalej Plantami do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.

Orszak niebieski, afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z placu Matejki (o godz. 11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy w kościele św. Floriana (o godz. 9.30).

Nowością jest czwarty konny orszak św. Kazimierza, który wyruszy z parafii pod wezwaniem tegoż świętego mieszczącej się na krakowskich Grzegórzkach. Jeźdźcy na swoich rumakach pojadą od ul. Bobrowskiego, Grzegórzecką i bulwarem Kurlandzkim pod Wawel, a dalej ul. Grodzka do Rynku. Orszak zorganizowała Komisja Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, a poprowadzi go duszpasterz środowisk jeździeckich i zarazem proboszcz parafii św. Kazimierza ks. Adam Niwiński.

Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Pierwszy przybędzie orszak konny, który przejedzie jezdnią wokół Rynku. Później kolejno wejdą orszaki niebieski i zielony i ustawią się w swoich sektorach, oczekując na nadejście czerwonego. Po krótkim przedstawieniu jasełkowym (w wykonaniu dzieci ze szkoły o. pallotynów) monarchowie wraz z ks. abp. oddadzą pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu. Następnie Marek Jędraszewski przekaże swoje świąteczne orędzie zgromadzonej publiczności i poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a na zakończenie wszyscy będą wspólnie kolędować. Spotkanie na Rynku poprowadzą: Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartłomiej Sobieraj.

Orszakowe dzieło charytatywne

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Pracownicy i wolontariusze organizacji będą zbierać środki na prowadzenie mieszkalnictwa wspieranego dla osób bezdomnych. Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od paru lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 14 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową bądź są tego bliskie. Oferuje im wsparcie doraźne – kąpiel, nową odzież, możliwość wyprania ubrań – oraz specjalistyczne – socjalne, psychologiczne, duchowe, zawodowe i prawne. Pomoc najuboższym świadczona jest w dwóch budynkach w samym sercu Krakowa: przy ul. Loretańskiej 11 oraz ul. Smoleńsk 4.

Od 2012 roku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również mieszkania wspierane dla kobiet oraz całych rodzin doświadczających bezdomności. Prócz dachu nad głową i domowego ciepła ich mieszkańcy otrzymują fachowe wsparcie zespołu pracowników Dzieła. Tylko w 2017 r. w 4 lokalach wspieranych zamieszkało 18 osób, w tym 6 dzieci. 5 osobom udało się odzyskać samodzielność i wynająć mieszkanie na tzw. wolnym rynku.

6 stycznia krakowianie już po raz 7. będą mogli złożyć swój datek na wsparcie idei mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Podczas edycji w 2018 r. udało się zebrać na ten cel 54386,75 zł.

Patronami honorowymi są arcybiskup Marek Jędraszewski oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Miasta Krakowa.

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie