Kraków daje pieniądze na walkę z azbestem

Kraków pozbywa się kolejnych ton azbestu. W Urzędzie Miasta rozpoczął się nowy nabór wniosków dotyczących przyznawania dotacji na usuwanie azbestu. Pieniądze trafią zarówno do osób prywatnych, jak i firm,  które na swoich posesjach mają wciąż trujący materiał. W Krakowie wciąż jest jeszcze około 4 tys. ton azbestu, na jego usunięcie mamy czas do 2032 roku.

Najpilniejszym jest usunięcie azbestu z budynków i instytucji, które przez specjalistów magistratu zostały zakwalifikowane do I stopnia zagrożenia. Oznacza to, że eternit musi zostać zlikwidowany tam w ciągu dwóch lat. Z danych urzędu miasta wynika, że to około 36 ton azbestu, który znajduje się m.in. na dachach szkół i przedszkoli.

Nowy program dotacji zakłada dofinansowanie procesu usuwania azbestu w latach 2017-2020, ale program przyjęty przez urzędników zakłada stopniowe usuwanie eternitu do 2032 roku. W sumie Kraków wyda na ten cela ok. 5,4 mln złotych, w tym roku do dyspozycji krakowian jest ok. 100 tys. złotych. Szczegółowe informacje dotyczące udziału w programie i starania się o dofinansowanie, można znaleźć na stronie internetowej www.krakow.pl oraz pod numerem telefonu 12 616 87 89.

(pt)

 fot. Party Wall Surveyor via Foter.com / CC BY

Najnowsze

Co w Krakowie