Kraków doceniony za opiekę zdrowotną

Kraków został doceniony za dobrze zorganizowaną służbę zdrowia. Podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, stolica Małopolski została wyróżniona w ogólnopolskim Rankingu zdrowia dla Polski – miast i powiatów Dziennika Gazety Prawne, który badał zaplecze medyczne, oceniał zdrowie mieszkańców i dostępność badań.

Kraków nie zmieścił się na podium i nie może pochwalić się najlepszym zdrowiem na tle innych polskich miast i gmin, ale został wyróżniony za dobrze zorganizowaną opiekę medyczną oraz dostępność badań dla mieszkańców.

Najzdrowszym regionem okazał się powiat tatrzański, a z kolei najzdrowszym miastem ogłoszono Lublin. Według Dziennika Gazety Prawnej, na zdrowie nie narzekają również mieszkańcy powiatów: gorlickiego, cieszyńskiego i ostrowskiego oraz miast: Olsztyna i Rzeszowa.

W specjalnej ankiecie – na podstawie której powstał ranking, zwracano szczególną uwagę na potencjał miasta, w tym liczbę szpitali, łózek, przychodni, poradni specjalistycznych oraz liczbę lekarzy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, a także liczbę aptek, zespołów ratowniczych oraz specjalistyczny sprzęt dostępny w szpitalach i placówkach medycznych. Pod uwagę wzięto również wydatki, jakie miasta przeznaczaną na służbę zdrowia i ogólną ocenę zdrowia mieszkańców.

(pt)

fot. iStock.com/Russel Weller

Najnowsze

Co w Krakowie