Kraków dziś kolęduje, choć w zmienionej formule

Z powodu pandemii koronawirusa nie będzie śpiewania na Małym Rynku, ale krakowska kolędowa lekcja śpiewania odbędzie w internecie.

Na tę okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalny wirtualny śpiewnik, dzięki któremu będzie można w gronie najbliższych zaśpiewać najpiękniejsze kolędy przy świątecznym stole.

Premiera „Śpiewnika Polaka, czyli kolęd do śpiewania po domach – on-line” odbędzie się w niedzielę, 20 grudnia o godzinie 17.00.

Jak skorzystać ze śpiewnika?

Wystarczy wejść na stronę internetową bibliotekapiosenki.pl.

Tradycyjnie w śpiewaniu pomoże Teatr Loch Camelot, który specjalnie na tę okazję nagrał podkłady do najpiękniejszych kolęd. W repertuarze znajdą się m.in.: „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”.

Ponadto dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański w materiale filmowym opowie o grudniowych lekcjach śpiewania. Film dla jednych będzie miłym przypomnieniem spotkań, a dla drugich wyjaśnieniem fenomenu imprezy, w której od 2002 roku brało udział ponad pół miliona uczestników.

O Krakowskiej Lekcji Śpiewania

Krakowska Lekcja Śpiewania to już ponad 76 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd. Do tej pory rozdano około 500 tys. bezpłatnych śpiewników.

Lekcja śpiewania to niezwykła w swojej prostocie impreza, która zmieniła charakter świąt państwowych w Polsce – ze smutnych i koturnowych na radosne. Lekcja edukuje muzycznie i historycznie, wytwarza więzi, uśmiechy i refleksje oraz inspiruje do prospołecznych działań.

Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, który od niemal 20 lat realizuje hasło: „Patriotyzm nie musi być cierpieniem!”.

Krakowska Lekcja Śpiewania – to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007 r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy cyfrowa biblioteka odnotowuje ok. 2 milionów odsłon miesięcznie!

Śpiewnik Polaka

Na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki znajduje się kilkadziesiąt pieśni i piosenek w zbiorze „Śpiewnik Polaka”. To doskonale narzędzie do samodzielnego muzykowania, ale też pomoc naukowa np. dla szkół, harcerzy i wielu innych środowisk, które korzystając ze śpiewnika mogą zorganizować rocznicowe uroczystości.

Najnowsze

Co w Krakowie