Kraków. Egzamin ósmoklasisty 2023 już ruszył! Dziś uczniowie piszą polski

Musisz przeczytać

Już dziś przed uczniami pierwszy z trzech egzaminów ósmoklasisty 2023. We wtorek 23 maja ósmoklasiści zasiądą do egzaminu z języka polskiego. Przypominamy, że egzamin ósmoklasisty po raz kolejny będzie pisało 1,5 rocznika uczniów – 502,8 tys. osób. W Małopolsce przystąpi do niego blisko 43 tysiące uczniów podstawówek. Dzisiejszy egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut.

Egzamin ósmoklasisty 2023 przeprowadzany jest przez trzy kolejne dni od 23 maja: 23 maja – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut, 24 maja – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut, 25 maja – egzamin z języka obcego, który trwa 90 minut. Wszystkie sprawdziany rozpoczynają się o 9 rano. Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w pierwszym terminie, będą mieć drugą okazję – w dniach 12-14 czerwca. Po każdym sprawdzianie (z języka polskiego, matematyki i języka obcego) Centralna Komisja Edukacyjna opublikuje około godziny 13.00 arkusze.

W ubiegłym roku krakowscy uczniowie zdający język angielski zdobyli średnio 82 proc. punktów możliwych do uzyskania. To aż o 13 proc. więcej niż wynosiła średnia osiągana w Małopolsce, gdzie egzamin z języka angielskiego zdawano przeciętnie na 69 procent. Bardzo wysokie wyniki ósmoklasiści z Krakowa osiągnęli także na egzaminie uznawanym co roku za najtrudniejszy, czyli egzaminie z matematyki. W Krakowie średni wynik wyniósł aż 74 proc. i był o 11 proc. wyższy niż w 2021 roku (w porównaniu do zaledwie 63 proc. w Małopolsce). Krakowskim ósmoklasistom świetnie poszedł także egzamin z języka polskiego – uczniowie zdawali go na 70 proc. (przy średniej wojewódzkiej 63 proc.).

Uczniowie za poprawnie rozwiązany arkusz mogą otrzymać 45 punktów: 25 za pierwszą część egzaminu (zadania zamknięte), 20 za drugą część egzaminu (zadania otwarte). Według wyników, które opublikowała CKE, w 2022 roku uczniowie klas VIII otrzymali średnio 60 proc. punktów z języka polskiego.

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca