Kraków. Jutro protest pod sklepem Leroy Merlin przeciwko działalności na terenie Rosji

W najbliższą sobotę o godz. 14:30 aktywiści KOD Małopolska zorganizują kolejny protest przeciwko obecności  sklepów Leroy Merlin na rosyjskim rynku (poprzedni odbył się 15 kwietnia przed sklepem Auchan w Galerii Bonarka). Protest odbędzie się przed sklepem przy ul. M. Medweckiego 2.

Protest Małopolskiego KODu jest częścią ogólnopolskiej akcji bojkotów sklepów Leroy Merlin oraz Auchan. Aktywiści z Euromaidan-Warszawa (zrzesza środowiska ukraińskie w Polsce) oraz nieformalnej grupy Ogólnopolski Bojkot Leroy Merlin chcą w sobotę urządzić „Dzień Hańby dla wspólników Putina”. Protest ma mieć formę pokojową, a w akcji ma wziąć ponad 60 polskich miast.

Organizatorzy protestu tak uzasadniają akcje pod sklepem Leroy Merlin – „Jest to korporacja, która mimo bestialskiej napaści Putina na Ukrainę kontynuują swoją działalność handlową na rynku rosyjskim. Władze firmy we Francji dokonały etycznego i moralnego wyboru. Wolą zarabiać pieniądze w Rosji niż przyczynić się do zakończenia ludobójstwa. Każdy ich dzień handlu to dodatkowe pieniądze w podatkach dla budżetu Rosji. A to z tego budżetu finansowane są działania wojenne, morderstwa, tortury, gwałty, grabieże, zabójstwa dzieci, niszczenie ukraińskich miast i wsi. Są więc sponsorami machiny wojennej Putina. Polskie społeczeństwo jest temu zdecydowanie przeciwne, a aktywiści KODu będą w trakcie protestu o tym informować osoby, które jeszcze nie mają takiej świadomości – informują organizatorzy akcji protestacyjnej.

Do bojkotu rosyjskich biznesów w Polsce, a także firm, które pozostały na tamtym rynku wzywał niedawno premier Mateusz Morawiecki – „Skoro wojna dotyczy w jakiś sposób każdego z nas, to każdy z nas musi w jakiś sposób włączyć się w jej zastopowanie. Dlatego zachęcam państwa do samodzielnego wprowadzania własnych sankcji, do prowadzenia w ten sposób swojej osobistej, prywatnej, antyrosyjskiej, antyzbrodniczej polityki” – mówił.

I tłumaczył, że w takiej sytuacji – gdy dochodzi do ludobójstwa – nie można przekroczyć pewnych granic. „Ludziom niegodnym podania ręki nie wciska się w tę rękę banknotów” – dodał szef polskiego rządu.

Jak zaznaczyli organizatorzy protestu – „Ostatni protest 15 kwietnia w Auchan spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez klientów galerii Bonarka, a nawet przez pracowników Auchan. Wiele osób zrezygnowało z zakupów i zdecydowało się robić je w innych sklepach, gdy dowiedzieli się, że Leroy Merlin i Auchan płaci w Rosji podatki, które finansują ludobójstwo w Ukrainie.

 

(JS)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie