Kraków. Lekarze wcielą się w postaci z bajek i pomogą szpitalom w walce z koronawirusem

17 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z covid -19 wcieli się w postacie z bajek w niecodziennym kalendarzu pt. „Lekarze jak z bajki”.

Dochód ze sprzedaży bajkowo-lekarskiego kalendarza zostanie przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali w naszym regionie.

 – W czasie pandemii w relacje „lekarz – pacjent” wkroczyły dziwne stroje – kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, które nie tylko utrudniają zbadanie pacjenta, ale przede wszystkim uniemożliwiają rozmowę, dotyk, zasłaniają uśmiech – mówi Marcin Mikos, pomysłodawca akcji, wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie.

Dodaje, że dla wielu zakażonych pacjentów, w szczególności dla tych młodszych oraz seniorów to dodatkowa trauma.

– Dzięki akcji „Lekarze jak z bajki” chcemy pokazać, że za tymi przyłbicami kombinezonami ciągle kryje się uśmiech, serdeczność i oddanie lekarzy chorym, a te nietypowe stroje – to konieczny element naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić – zaznacza dyr. Mikos.

Przymiarki w Teatrze Groteska do sesji fotograficznej trwają od kilku dni.  W niezwykłym kalendarzu nie zabraknie Calineczki, Herkulesa, Alladyna, księżniczek i zwierzaków.

W role wcielą się m.in. dr Konstanty Szułdrzyński – kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr Joanna Streb – małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, dr hab. Marcin Krzanowski – zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Michał Kuboń – koordynator oddziału covid w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, dr Łukasz Strzępek – ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Bochni, a także lekarze rezydenci ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitala im. J. Dietla w Krakowie, którzy jako ochotnicy zgłosili się do pracy w tworzonych kilka miesięcy temu oddziałów covidowych.

Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

Najnowsze

Co w Krakowie