Cała Polska żyje haniebnymi wydarzeniami, kiedy poseł Grzegorz Braun złapał za gaśnicę w Sejmie i zgasił świece chanukowe. Czy takie mógłby się powtórzyć w Krakowie? Od kilku dni na ulicach naszego miasta palą sie Chanuki, czyli tradycyjne żydowskie świeczniki.
Przypomnijmy. We wtorek po południu poseł Konfederacji Grzegorz Braun zabrał gaśnicę, która stała w Sejmowym korytarzu, podszedł do menory chanukowej i zgasił ją, zakłócając odbywający się na terenie Kancelarii Sejmu obrządek religijny. W Sejmie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Podczas obchodów zapala się świece na dziewięcioramiennym świeczniku – chanukiji. Takie uroczystości odbywają się w Sejmie od 17 lat. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały pokryte proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun.
❗️❗️❗️Niebywały skandal. Poseł Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę hanukową. @wirtualnapolska pic.twitter.com/JOxbsKCIAu
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) December 12, 2023
Chwile po tym incydencie do sprawy odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że „stała się rzecz absolutnie skandaliczna, której Sejm RP nie będzie tolerował ani przez chwilę”. Do zachowania Brauna odniósł się także ambasador Izraela w Polsce. – „Wstyd. Poseł polskiego parlamentu właśnie to zrobił. Kilka minut po tym, jak świętowaliśmy tam Chanukę” – napisał na platformie X Jakow Liwne. Na zachowanie Brauna zareagował również Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. „Jestem oburzony paskudnym antysemickim czynem, którego dzisiaj dopuścił się jeden z polskich parlamentarzystów. Stany Zjednoczone sprzeciwiają się antysemityzmowi, a ten skandaliczny akt należy potępić z całą surowością” – napisał w mediach społecznościowych.
W Krakowie od kilku dni również możemy zobaczyć świece chanukowe. W kilku lokalizacjach na terenie miasta pojawiły się trzymetrowe menory przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków. Świece chanukowe znajdziemy przy ul. Szerokiej oraz na Małym Rynku.
Na szczęście „krakowskie” chanuki są zabezpieczenie przeciwko aktom agresji. Instalacje są ogrodzone barierkami. Ze względu na to, że jest znajdą się „pod gołym niebiem” zamiast prawdziwkach świeć, użyto żarówek.
Jak tłumaczy urząd miasta, umieszczenie świec chanukowych w miejskiej przestrzeni to „sposób włączenia się we wspólne świętowanie przygotowany z myślą o żydowskiej społeczności mieszkającej w Krakowie.” – To także symboliczne nawiązanie do żydowskiej historii Krakowa i przybliżenie tego święta i tradycji wszystkim tym, którzy jej nie znają – podkreślają urzędnicy krakowskiego magistratu – wyjaśnia magistrat.
Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku – chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames – świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Światła palą się w charakterystycznym, dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją lub menorą chanukową. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.
W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet i wypada przeważnie w grudniu. W 2023 roku Chanuka rozpoczyna się wieczorem 7 grudnia i kończy wieczorem 15 grudnia.
Jarek Strzeboński
Jak zaprojektować łazienkę? Projekt ze sklepu vs architekt wnętrz