Kraków ma swoją aferę taśmową. W roli głównej – szef RIO

Kraków doczekał się swojej afery taśmowej, w której główną rolę odgrywa szef Regionalnej Izby Obrachunkowej – Mirosław Legutko. Gazeta Wyborcza opisuje jego rozmowę ze skarbniczką podkrakowskiej gminy, podczas której ustala warunki kontroli i obiecuje wysłanie najsłabszego inspektora. Teraz szef RIO szuka osoby, która go podsłuchiwała i udostępniła nagranie dziennikarzom.

Do nagranej rozmowy miało dojść jesienią 2020 roku. Zadzwoniła skarbniczka i poprosiła o przyspieszenie kontroli w jej gminie. Dlaczego? Urzędniczka wybierała się na emeryturę i chciała wcześniejszej kontroli, by ewentualne błędy wziąć na siebie. Wtedy szef RIO miał powiedzieć, że „wyśle najsłabszego kontrolera, jakiego znajdzie”. Plan kontroli na rok 2020 został zmieniony i pojawiła się w nim gmina, w której skarbniczką była dzwoniąca kobieta. Według Gazety Wyborczej urzędniczka obiecywała odwdzięczyć się propozycją obiadu i odpoczynku w luksusowym ośrodku z plażą.

Gazeta Wyborcza podaje też, że Mirosław Legutko miał potwierdzić, iż szuka autora nagrań, a do jednego z podejrzanych o związek z taśmami wysłał pismo z żądaniem wydania nagrań. Potem prezes RIO nie autoryzował tego fragmentu.

Podobno nagrań rozmów szefa RIO w Krakowie jest więcej…

(red)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie