Kraków. Magistrat wywiesi flagi w rocznice „upadku komunizmu”

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” – te słowa wypowiedziane przez Joanna Szczepkowską  w Dzienniku Telewizyjnym zna każdy kto ma więcej niż 35 lat. W nawiązaniu do tamtych wydarzeń obchodzony jest w Polsce Dzień Wolności i Praw Człowieka. Do tej pory Kraków nie wywieszał flag z tej okazji. Począwszy od przyszłego roku, wszystkie budynku magistratu zostaną odpowiednio udekorowane. 

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wydał zarządzenie, aby święto 4 czerwca zostało umieszczone w kalendarium flagowania na rok 2023. Kalendarium jest oficjalnym dokumentem miejskim, który zawiera wykaz świąt i jubileuszy o charakterze zarówno ogólnopaństwowym jak i lokalnym, podczas których wskazana jest dekoracja miasta flagami – miejskimi, narodowymi, papieskimi bądź unijnymi. Tym samym w dniu 4 czerwca na wszystkich budynkach miejskich pojawią się flagi.

Miejskie budynki zostaną udekorowane w dniu święta dopiero od przyszłego roku. Jak tłumaczy magistrat, w związku ze zbliżającym się 4 czerwca zabrakło czasu na „przygotowanie niezbędnej logistyki (kilkaset jednostek organizacyjnych w Gminie Miejskiej Kraków)”.

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory parlamentarne, które odbyły się w czerwcu 1989 roku. Data ta stała się symbolem zmian, które dokonały się po pierwszych częściowo wolnych wyborach. Sejm 24 maja 2013 r. podjął uchwałę ustanawiającą 4 czerwca Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. W uchwale podkreślono, że w czasie wyborów 4 czerwca 1989 r. karta wyborcza zastąpiła siłę, a wynik głosowania zapoczątkował proces uwalniania się Europy od komunizmu. – Było to symboliczne zwycięstwo pokoleń Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem. Było to zwycięstwo „Solidarności”, przeciwko której w grudniu 1981 r. władza wysłała czołgi, chcąc siłą złamać narodowego ducha wolności – czytamy w dokumencie.

(JS)

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie