Plany może nie są mocarstwowe, ale dają dużą nadzieję miłośnikom dwóch kółek. Do końca tego roku w Krakowie ma bowiem powstać blisko 18 km ścieżek rowerowych za 66 mln zł.
Obecnie w Krakowie jest 220 km infrastruktury rowerowej, a w planach jest budowa kolejnych. Gdzie? Oto miejsca, w których mają powstać ścieżki:
- Wzdłuż ulic Babińskiego i Skotnickiej (od ul. Bunscha do ul. Trockiego);
- od ul. Powstańców wzdłuż Piasta Kołodzieja, Srebrnych Orłów, Wiślickiej;
- od ul. Powstańców wzdłuż ulic Strzelców i Lublańskiej do estakady wraz z dostosowaniem tunelu łączącego ulice Brogi-Rakowicka do ruchu rowerowego;
- od ul. Przybyszewskiego wzdłuż ulic: Armii Krajowej oraz Jasnogórskiej do granic Miasta Krakowa.
- od kładki na Wiśle łączącej Kazimierz z Ludwinowem wzdłuż ul. M. Konopnickiej do Ronda Matecznego, następnie wzdłuż ul. Kamieńskiego i Wielickiej (wraz z kładką na ul. Kamieńskiego)
- od Klasztoru Sióstr Norbertanek do istniejącego odcinka ścieżki przy Moście Zwierzynieckim oraz od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej, a także od ul. Mirowskiej do granic Miasta Krakowa;
- wzdłuż Wisły – na odcinku od ul. Widłakowej do ul. Tynieckiej.
– Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Kamieńskiego i Wielickiej to kluczowa inwestycja dla rejonu Kurdwanowa, Woli Duchackiej czy Piasków Nowych, jednym z najważniejszych jej elementów jest kładka nad torami kolejowymi i łącznicami drogowymi – powiedział Marcin Wójcik, Dział ds. Mobilności Aktywnej w ZIKiT.
Oprócz wyżej wymienionych ścieżek, zaplanowanych do budowy w bieżącym roku pojawią się dodatkowe odcinki, które będą realizowane w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich zadania:
- Łączymy parki Krakowa – z Dzielnicy I, IV, V, VII do Ojcowa (800 m);
- ścieżki w systemie „zaprojektuj i zbuduj” na odcinku wzdłuż Al. 29 Listopada – od Żelaznej do Opolskiej (1 400 m)
- przedłużenie ścieżki wzdłuż Al. Solidarności (150 m).
dn