Kraków najmniej stresującym miastem do jazdy samochodem. „Jazda po mieście nie powoduje większego stresu”

Spółka Discover Cars zajmująca się m.in. wynajmem samochodów przeprowadziła  test, w którym europejskim mieście jazda jest najbardziej i najmniej stresująca. Okazało się, ze najbardziej stresują się kierowcy w Oslo, najmniej w… Krakowie. 

Miastami, które badano były: Barcelona (Hiszpania), Budapeszt (Węgry), Lizbona (Portugalia), Londyn (Wielka Brytania), Mediolan (Włochy), Monachium (Niemcy), Oslo (Norwegia), Praga (Czechy) i Kraków (Polska).

W każdym z tych miasta Discover Cars współpracował z grupą kierowców,  sprawdzając ich tętno podczas półgodzinnej przejażdżki po mieście, a także filmując ich podróż za pomocą kamery samochodowej. Kierowcy rejestrowali również swoje tętno podczas odpoczynku.

 – Zebraliśmy dane dotyczące tętna spoczynkowego i tętna każdego kierowcy oraz zmierzyliśmy najwyższe i najniższe tętno na minutę w obu sytuacjach. Następnie znaleźliśmy średnią ich najniższego tętna spoczynkowego i podczas jazdy. Odjęliśmy to od średniej ich najwyższego tętna, odpoczynku i jazdy. Pokazaliśmy dane dotyczące tętna dr Adedeji Saheed, praktykującemu lekarzowi specjalizującemu się w medycynie wewnętrznej, z ponad trzyletnią praktyką kliniczną – czytamy w raporcie. 

Uzyskane w ten sposób liczby zostały wykorzystane do stworzenia rankingu. Najbardziej stresująca okazała się jazda po stolicy Norwegii. Na drugim miejscu uplasowała się Lizbona, a na trzecim – Mediolan.

Stolica Norwegii okazała się  najbardziej stresującym miastem dla kierowców, z oceną stresu na poziomie 37,5. Najwyższe tętno kierowcy podczas jazdy wynosiło 110 uderzeń na minutę – znacznie więcej niż podczas jazdy w mniej stresującej sytuacji, kiedy było to tylko 71 uderzeń na minutę.

Z oceną stresu wynoszącą 36, drugim najbardziej stresującym miastem była stolica Portugalii. Tętno kierowcy osiągnęło 134 uderzenia na minutę w najwyższym punkcie – ale ich tętno było na ogół nieco wyższe niż u niektórych innych kierowców, osiągając minimum 80 uderzeń na minutę w spoczynku.

Z badań najmniej stresującym miastem do jazdy samochodem okazał się Kraków. Ocena stresu to  9,5.  Najszybsze tętno, jakie nasz kierowca osiągnął w polskim mieście, wyniosło 107 uderzeń na minutę, a najwolniejsze 84 uderzenia na minutę.

Zdaniem autorów raportu powodem, iż „Kraków jest stosunkowo relaksującym miejscem do jazdy” są … pieniądze.  „W ostatnich latach polski rząd zainwestował duże pieniądze w budowę nowych dróg i autostrad w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Być może miało to wpływ na wrażenia z jazdy” –  czytamy w raporcie. 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie