W Krakowie żyje się (nie)najlepiej

Musisz przeczytać

Kraków, to jedno z najlepszych, ale nie najlepsze miejsce do życia – tak wynika z rankingu Europolis przygotowanego przez Fundację Schumana. Polacy uznali, że najlepiej żyje się w Warszawie, Sopocie oraz Bielsku-Białej. Kraków wygrywa niewielkim bezrobociem, ale odstrasza potencjalnych mieszkańców zanieczyszczonym powietrzem.

W raporcie przygotowanym przez Fundację Schumana, wzięto pod lupę 66 polskich miast, które były oceniane w kategorii gospodarki, społeczeństwa, środowiska oraz polityki. – Oczywiście rankingu proszę nie traktować jako wyrocznię, ale punkt odniesienia do rozmowy o rozwoju polskich miast. Najważniejsze jest, co robią lokalne władze i sami mieszkańcy, aby w przyszłości w ich miastach żyło się lepiej – tłumaczy koordynator projektu Europolis w Fundacju Schumana, Iga Kamocka.

Wśród 66 polskich miast, najlepiej oceniona została Warszawa, która zdobyła 534 pkt. na tysiąc możliwych. Wśród metropolii wysokie wyniki uzyskały również Gdańsk, Kraków i Poznań. Z kolei wśród miast liczących od 100 do 300 tys. mieszkańców, najlepiej oceniono Bielsko-Białą oraz Gdynię i Tychy.

Warszawa „the best”

O zwycięstwie Warszawy zdecydowała silna gospodarka oraz dobre warunki życia i wyższe niż w innych miastach zarobki pozwalające na podniesienie poziomu życia mieszkańców. W stolicy obecnych jest najwięcej firm i przeprowadzane są największe inwestycje, co bezpośrednio przekłada się na zatrudnienie oraz zarobki mieszkańców. Dodatkowym atutem Warszawy okazała się być również miejska zieleń. Autorzy raportu zwracają uwagę, że w stolicy blisko jedną czwartą powierzchni miasta stanowią lasy i parki. Pozytywnie zaskakuje również poruszanie się po mieście, które ułatwia dobrze zorganizowana komunikacja miejska a w ostatnich latach prężnie rozwija się system miejskich wypożyczalni rowerów, które cieszą się coraz większą popularnością. Wśród minusów ranking wskazuje m.in. maly obszar miasta objęty planami zagospodarowania przestrzennego i bałagan własnościowy spowodowany efektem tzw. „dekretu Bieruta”, co znacznie utrudnia planowanie rozwoju miasta.

Wysokie, drugie miejsce, zajął Sopot, który – podobnie jak Kraków, przyciąga rok rocznie ogromne ilości turystów a ze względu na swoje położenie geograficzne, jest niezwykle atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów z branży turystycznej i samych mieszkańców. Niewątpliwym atutem jest również bliskość innych dużych miast, które dają dodatkowe możliwości znalezienia zatrudnienia. Co ciekawe, Sopot jest również najbardziej lubianym miastem na Facebooku – na tysiąc mieszkańców, przypada aż 885 like’ów.

Ostatnie miejsce na podium rankingu Europolis zajęło Bielsko – Biała. Na wysokie miejsce ogromny wpływ miały dobre wyniki w kategorii środowiska – wysoko oceniono jakość powietrza, niską emisją oraz liczbę terenów zielonych. Miasto jest również ważnym punktem gospodarczym dla swojego regionu. Autorzy zwrócili również uwagę na równowagę pomiędzy mężczyznami i kobietami w radzie miasta.

Kraków dobrze, ale nie najlepiej

Kraków znalazł się na piątym miejscu zestawienia. Fundacja Shumana chwali stolicę Małopolski za niskie bezrobocie oraz ogromną popularność wśród turystów, ale największym problemem na który wskazują autorzy rankingu jest katastrofalny stan powietrza. Kraków – jak przypominają specjaliści, jest bowiem jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce i w Europie. Na największe pochwały w ocenie Krakowa zasługują jego mieszkańcy, którzy dobrze radzą sobie z obsługą Internetu i chętnie korzystają z ułatwień w rozliczaniu się z fiskusem oraz kontaktach z administracją. Niestety do poprawy, oprócz jakości powietrza, jest również powierzchnia terenów zielonych, których jest zbyt mało.

Stolica Małopolski ma więc nad czym pracować i to tym bardziej, że z roku na rok przewaga Krakowa nad pozostałymi polskimi miastami maleje a samą popularnością wśród turystów oraz niewielkim bezrobociem nie uda się nie tylko doścignąć miast z czołówki rankingu, ale także obronić się przed pozostałymi miejscowościami, które stawiają na aktywny rozwój i tym samym poprawiają jakość życia dla zwykłych mieszkańców.

(pt)

fot Jorge Lascar via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca