Kraków oficjalnie zaczyna przygotowania do świąt…

…. a stanie się to już jutro, gdy na Rynku Głównym rozpoczną się tradycyjne targi bożonarodzeniowe. 

Wydarzenie to już od ponad ćwierćwiecza na stale wpisało się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. W ramach tegorocznego jarmarku kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 100 kioskach handlowych i gastronomicznych.

Gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ręcznie wykonane zabawki materiałowe, zapachowe, ceramikę, biżuterię itp.

Na jarmarku znajdą się także stoiska m.in. z potrawami z grilla, pierogami czy zupami. Będzie też można skosztować pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą czy ogórkiem. Nie zabraknie słodkości i tradycyjnego grzańca.

Co jeszcze?

Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety.

Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Znajdzie się również stoisko, na którym będzie odbywał się pokaz wyrobu świec
woskowych.

W tym roku zaprezentują swoje wyroby także instytucje charytatywne, w tym m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych czy Stawiamy na Łapy. Znajdą się również stoiska miast zaprzyjaźnionych – Kijowa i Lwowa.

Inne atrakcje

Jak zawsze jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych. W sobotę, 30 listopada od godziny 9.30 przy estradzie będzie można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy będzie można wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie, a następnie po godzinie 12.00 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba.

O godzinie 11.40 i 12.15 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Natomiast o godz. 17.15 prezydent Krakowa zapali lampki na bożonarodzeniowej choince. Uroczystość uświetni występ Magdy Steczkowskiej z Chórem Rodzinnym im. Jana Pawła II. O godzinie 18.30 na scenie rozpocznie się zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy „Adalex”.

W czwartek, 5 grudnia na Rynku Głównym spotkają się twórcy szopek. Tradycyjny konkurs rozpocznie się o godz. 10.00 przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Natomiast prezentacja dzieł odbędzie się w samo południe na estradzie targów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

W piątek, 6 grudnia o godz. 14.00 grupa 144 Świętych Mikołajów wsiądzie na rondzie Grzegórzeckim do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju. Pojazd przejedzie na plac Wszystkich Świętych, skąd uczestnicy wydarzenia przejdą na Rynek Główny. Tam o godz. 14.00 odbędzie się „Mikołajowy zawrót głowy”. O godzinie 15.00 grupa przejdzie na plac Wszystkich Świętych, gdzie prezydent Krakowa przekaże im prezenty dla małych pacjentów ze szpitala im. Stefana Żeromskiego. Około godziny 16.20  spotkają się z dziećmi i przekażą paczki.

Najbarwniejszą imprezą jarmarku będzie korowód kolędniczy, w którym weźmie udział wiele autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W sobotę, 21 grudnia zespoły folklorystyczne spotkają się przy Barbakanie o godzinie 11.30, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek gdzie na estradzie jarmarku około godziny 12:00 zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku.

W niedzielę, 22 grudnia w samo południe prezydent Krakowa wraz z metropolitą krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym opłatku. Wydarzenie poprzedzi koncert trzech tenorów – Alexandra Martineza, Łukasza Gaja i Jakuba Oczkowskiego.

Targi bożonarodzeniowe na Rynku Głównym potrwają do 26 grudnia. Szczegółowy program wydarzeń można przeczytać tutaj.

kj, krakow.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie