Kraków pamięta o Zbigniewie Wodeckim. Trwa festiwal Wodecki Twist

Musisz przeczytać

Od 2 do 4 czerwca w Krakowie trwa 6. edycja festiwalu Wodecki Twist, który zdążył się już zadomowić na kulturalnej mapie Polski. Nie zabraknie lubianych piosenek Zbigniewa Wodeckiego, ale mottem wydarzenia jest przecież twist – zapraszamy zatem w muzyczną podróż do kolorowych lat 90.!

Festiwalowy jak co roku rozpoczął się na Rynku Głównym. W piątek w samo południe odbył się jedyny w swoim rodzaju chóralny koncert na Rynku Głównym. Koncert, w którym każdy mógł wziąć udział, wystarczyło pojawić się tam w samo południe, aby posłuchać lub / i zaśpiewać „Zacznij od Bacha”. Tego dnia przy Skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego na krakowskich Plantach odbyły się  małe koncerty bez biletów dla spacerowiczów i gości.

3 czerwca, w zjawiskowych wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tym razem odbędą aż dwa koncerty w jeden wieczór. Oba kameralne, eleganckie, ale niepozbawione nuty szaleństwa – tę cechę Wodecki Twist ma po swoim patronie. Wieczór rozpocznie o godz. 18.00 „Oczarowanie” z udziałem Alicji Majewskiej, Olgi Szomańskiej, Kuby Badacha i Sławka Uniatowskiego. Orkiestrę poprowadzi Tomasz Szymuś, wieloletni przyjaciel i szef muzyczny festiwalowych widowisk.

Potem chwila oddechu i… Zbigniew Wodecki w zupełnie nowych, słonecznych interpretacjach w koncercie Sweet 90s – Odmładzamy Tatę i przekazujemy kolejnemu pokoleniu – mówi Kasia Wodecka-Stubbs, która od sześciu lat organizuje w Krakowie muzyczny festiwal inny niż wszystkie. Jego formuła oparta jest na bogatej – kompozytorskiej i wykonawczej – twórczości zmarłego w 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego. Jednym z założeń Wodecki Twist było łączenie stylów, ludzi, publiczności w różnym wieku, jak i miejsc. Festiwal jest też pomostem pomiędzy klasyką polskiej piosenki a jej nowoczesną, często awangardową odsłoną. – Kluczem jest tu dla mnie pogoda ducha taty, jego legendarne skracanie dystansu i kontakt ze słuchaczami. W ten sposób atmosfera naszego wydarzenia właściwie sama się narodziła. Wprowadzili ją jego przyjaciele, a potem młodzi artyści, których nie zdążył poznać, a wiemy, że bardzo by ich polubił – dodaje Kasia Wodecka-Stubbs.

Autorem nowych, niebanalnych aranżacji jest gitarzysta, producent, kompozytor i improwizator Kamil Pater. – Ten pomysł narodził się w moim wyobrażeniu, że młody Zbyszek Wodecki, nieznany jeszcze nikomu piosenkarz, przychodzi do mojego studia z propozycją współpracy nad swoimi utworami – mówi Kamil Pater. Zależało mu na tym, aby we współczesnych interpretacjach zachować retro brzmienie, tak pasujące do charakteru Zbigniewa Wodeckiego. W koncercie wezmą udział Natalia Przybysz, Mery Spolsky, Wiktor Dyduła, Piotr Odoszewski, Dawid Tyszkowski i Wiktor Waligóra. Zaśpiewają z towarzyszeniem dziewięcioosobowego zespołu pod kierownictwem Kamila Patera.

Tym samym rozpoczyna się wyjątkowa współpraca Wodecki Twist i Męskiego Grania. – Fuzja dwóch najfajniejszych polskich festiwali jest takim nowym otwarciem, nową przestrzenią, w której – jestem pewna – wszyscy poczujemy się dobrze. I publiczność, i muzycy – tłumaczy Kasia Wodecka-Stubbs.

W niedzielę, 4 czerwca, – to także tradycja – Wyspa Muzyki w Forum Przestrzenie, niezwykłym miejscu Krakowa, które daje poczucie nieustających wakacji. Publiczność zwykle spędza tam całe popołudnie aż do późnego wieczora, a do piosenek Zbigniewa Wodeckiego tańczy i bawi się dzięki energii wykonawców. Koncerty nad Wisłą nie są biletowane.

Wodecki Twist przyzna w tym roku kolejną „Nagrodę W” – za wszechstronność, wybitność i artystyczną wytrwałość. Nagroda wręczana jest osobom, które w szczególny sposób zaistniały w życiu Zbigniewa Wodeckiego. Laureatem pierwszej edycji nagrody był kompozytor Wojciech Trzciński, drugiej – Irena Santor i Alicja Majewska. W 2023 roku odbierze ją Wojciech Mann, który jest nie tylko legendarnym muzycznym dziennikarzem, ale też autorem słów do pierwszego wielkiego przeboju Zbigniewa Wodeckiego – piosenki „Znajdziesz mnie znowu”, czyli popularnej „Muszelki”.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca