Biznes Miasto Polecane

Kraków pobił stolicę! Miliony płyną do miasta, a może być ich jeszcze więcej

Trwają starania o przekonanie każdej osoby. Starania, w których Kraków na razie bije konkurencję, a pomagają mu w tym świadomi mieszkańcy miasta. Bitwa toczy się o miliony złotych.

Największe miasta zawsze ze sobą rywalizują. O turystów, przedsiębiorców, a nawet najlepszych piłkarzy. Robią wszystko, by przed innymi móc pochwalić się lepszymi wynikami. A jedna z najważniejszych bitew właśnie zaczyna nabierać rumieńców.

Temat zawsze rozgrzewa się na początku roku, a czerwoności nabiera w kwietniu. To właśnie ten miesiąc decyduje, ile pieniędzy wpłynie do kas poszczególnych miast. A wszystko jest w rękach ludzi, którzy decydują, gdzie zapłacą swój podatek PIT.

Krakowianin najbardziej świadomy

Płacić podatki można świadomie lub bez większego zastanawiania się. W Krakowie, jak nigdzie indziej w Polsce, coraz bardziej widoczna jest ta pierwsza opcja, dzięki temu miasto ma więcej pieniędzy i może rozwijać się szybciej niż konkurencja.

O co chodzi? Każde duże miasto w Polsce boryka się z problemem odprowadzania podatków poza miejscem zamieszkania. Ludzie żyją i pracują w Krakowie, Warszawie, czy Łodzi, ale podatek PIT płacą np. w miejscowościach, w których się urodzili, ale na co dzień niewiele je z nimi łączy.

Tymczasem każdy człowiek, który zdecyduje się złożyć PIT w Krakowie, wpłaca średnio do budżetu miasta 2250 zł. 36 takich osób to nowy punkt monitoringu miejskiego, podatki od 113 ludzi pozwalają zbudować plac zabaw dla dzieci, a od 3636 – kupić wagon nowoczesnego tramwaju. Słowem – te pieniądze są miastu niezbędne do funkcjonowania i inwestowania.

Mieszkańcy Krakowa wydają się być tego najbardziej świadomi w Polsce. Porównując rok 2016 do 2015, w stolicy Małopolski wzrost dochodów z PIT wyniósł aż 9,8 proc., czyli najwięcej w kraju. Dla porównania druga w zestawieniu Warszawa miała współczynnik 8,5 proc., Wrocław 8,4 proc., a Poznań 8,1 proc.

W Krakowie nowych podatników z roku na rok jest zdecydowanie więcej, a wykres to prezentujący wizualnie układa się jak coraz bardziej strome schody. W zeszłym roku Krakowowi przybyło 21085 płacących podatki, co przełożyło się aż na 47,4 mln zł!

Kwadrans warty 300 mln zł

im więcej osób złoży PIT w stolicy Małopolski, tym lepiej i przyjemnie jego mieszkańcom w tym miejscu będzie się żyło.

W Krakowie pod tym względem jest coraz lepiej, ale to nie znaczy, że idealnie. Szacuje się bowiem, iż w mieście mieszka ok. 150 tys. osób, które podatki odprowadzają w innej miejscowości, a to oznacza, że walka idzie o ponad 300 mln złotych!

Kraków toczy ją za pomocą kampanii, eventów, ulotek, plakatów, mediów i ułatwiając podatnikom rozliczanie się w pod Wawelem. dziś zmiana urzędu skarbowego zajmuje kwadrans.

Wystarczy w formularzu PIT wpisać krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego. W każdej chwili można też pobrać z internetu lub urzędu skarbowego formularz ZAP-3, wpisać tam kilka podstawowych danych (Pesel, miejsce zamieszkania itp.) i dokument złożyć osobiście lub wysłać do urzędu skarbowego, który odpowiada naszemu miejscu zamieszkania.

we

zdjęcie tytułowe / fot. ZIKiT