Kraków. Pojawi się odcinkowy pomiar prędkości. Znamy lokalizację

W ciągu najbliższych dni Główny Inspektorat Transportu Drogowego podpisze umowę na rozbudowę systemu odcinkowych pomiarów prędkości (OPP) o 39 nowych urządzeń. Po zakończeniu rozbudowy systemu będzie on dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami w całej Polsce. A z ich wykorzystaniem kontrolowanych będzie ok. 400 km dróg. W okolicach Krakowa urządzenia zostaną zamontowane na autostradzie A4 od węzła Balice do węzła Rudno.

Odcinkowy pomiar prędkości jest jednocześnie jednym z najskuteczniejszych systemów kontroli kierowców. Zasada działania OPP jest bardzo prosta: system automatycznie odczytuje numery rejestracyjne pojazdów i oblicza czas przejazdu pomiędzy punktem początkowym i końcowym odcinka. Tak obliczana jest średnia prędkość. Systemy pojawią się w 39 miejscach, wytypowanych na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w Polsce. Łącznie będzie to około 200 km nowych tras.

– Wykonawca, który został wybrany w procedurze przetargowej, spełnił wymagania stawiane przez CANARD GITD. Urządzenia, które pojawią się na drogach, to Unicam VELOCITY3. Posiadają zatwierdzenie typu, a ich funkcjonalności są wystarczające, aby prowadzić skuteczne kontrole – poinformowała rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

OPP to prawdziwy bat na zbyt szybko jeżdżących kierowców. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego przekazała dane dotyczące ilość wystawionych mandatów w miejscach, gdzie system działa. Na autostradzie A1 pod Częstochową  na odcinku Piotrków Trybunalski – Tuszyn zarejestrowano 25,7 tys. wykroczeń, natomiast na odcinku Częstochowa – Kamieńsk 27,4 tys. wykroczeń.  Najczęściej kierowcy przekraczali tam średnią prędkość o 11–20 km/h, za co wystawiano mandaty od 50 do 100 zł i 2 pkt karne. Wezwań z tego powodu wysłano ok. 20,5 tys. (dane za 2021 rok, przed podwyżką taryfikatora mandatów – przyp. redakcji).

Urządzenia są wyposażone w możliwość rejestracji przekroczenia przepisów drogowych na kilku pasach ruchu, niezależnie od tego, którym z nich porusza się pojazd. Zarejestrują również m.in. wizerunek sprawcy naruszenia. Działają niezależnie od warunków pogodowych i atmosferycznych. 

Montaż urządzeń wykona firma Sprint S.A., która będzie miała 70 tygodni na dostawę i zamontowanie urządzeń.

(JS)

 

11 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie