Kraków poszedł na rekordowe zakupy. 20 nowych autobusów

fot. Solaris Bus & Coach SA

Klepnięte! We wtorek MPK podpisało umowę z firmą Solaris Bus & Coach SA na dostawę 20 autobusów elektrycznych. Bezemisyjne pojazdy wyjadą na drogi naszego miasta w połowie przyszłego roku.
MPK zamówiło 17 autobusów 12-metrowych i trzy autobusy przegubowe o długości 18 metrów. Pojazdy, które otrzymają mieszkańcy Krakowa, już zostały przez ekspertów uznane za najlepsze autobusy elektryczne. Solaris Urbino 12 electric zdobył tytuł najlepszego autobusu miejskiego roku 2017 w konkursie „Bus of the Year”.

– W historii MPK SA nie było jeszcze tak dużych zakupów autobusów. W 2016 i 2017 roku z myślą o mieszkańcach Krakowa zamówiliśmy prawie 200 nowych autobusów, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. To przybliża nas do chwili, w której w centrum miasta będą kursować wyłącznie pojazdy spełniające najwyższe normy ochrony środowiska – mówi Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Pod wrażeniem jest również dr Andreas Strecker, prezes zarządu Solaris Bus & Coach SA. – To największy z dotychczas rozstrzygniętych przetargów na autobusy elektryczne w Polsce – podkreśla.

Wszystkie zamówione pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację; automat biletowy, w którym za bilet będzie można zapłacić monetami i kartą płatniczą; monitoring oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. Baterie autobusów będą ładowane przez zamontowany na dachu pantograf, a podczas przebywania w zajezdni przez wtyczkę.

(mm, krakow.pl)

fot. Solaris Bus & Coach SA

Zobacz także