Kraków powoli wraca do normalności… Sporo atrakcji na weekend!

Festiwal Kultury Żydowskiej, Miesiąc Fotografii, Tydzień Kina Hiszpańskiego! Czy online czy na żywo? O tym można przeczytać w kulturalnym przewodniku na weekend. Poniżej też teatralne rekomendacje i namiary na ciekawe quizy plenerowe.

Na początek Teatr Ludowy, który zaprasza na “Kolację dla głupca”! Wygodnie i dostatnio żyjące towarzystwo z wyższych sfer Paryża zabawia się regularnie organizując co wtorek kolacje, na które przyprowadzają życiowych nieudaczników. Bogaty wydawca, Pierre Brochant, wydaje się mieć wygraną w kieszeni. Zaprosił niezbyt rozgarniętego księgowego, którego pasją jest budowanie makiet z zapałek. Niestety, tuż przed wyjściem na kolację Pierre ulega kontuzji, która nie pozwala mu wyjść z domu. I tak obaj panowie – mądrala i jego głupiec – zostają uwięzieni w mieszkaniu Pierre’a, przez które przetoczy się upiorny wir nieprzewidywalnych wydarzeń. Spektakl już w sobotę o godz. 19 na Dużej Scenie!

Klub Studio zaprasza na koncerty w ramach #studiowsieci. W ostatni piątek czerwca na ich scenie pojawi się zespół Łydka Grubasa. To grupa, którą ciężko jednoznacznie zakwalifikować. Muzycznie stanowi wypadkową wszelkich gatunków rockowych, wymieszanych często w karkołomnych konfiguracjach. Tekstowo to bieżąca publicystyka ubrana w humorystyczny, sarkastyczny, czasem dosadny tekst. Mieszanka ta gwarantuje mnóstwo gitarowej energii, bardzo pozytywną aurę płynącą ze sceny oraz dawkę śmiechu połączoną z refleksją. Tym razem koncert nie tylko online, niewielka pula biletów jest dostępna dla tych, którzy chcieliby w Studiu o godz. 20 być na żywo.

Kino Pod Baranami, już po raz 20. zaprasza w filmową podróż przez Półwysep Iberyjski, od centrum stołecznego Madrytu, przez Kraj Basków, po Katalonię i Andaluzję! W programie tegorocznego Tygodnia Kina Hiszpańskiego, który rozpoczyna się 25 czerwca,  zobaczymy hity kasowe, kameralne filmy artystyczne oraz zdobywców prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach. Propozycja na piątek? Zrealizowany z rozmachem dramat historyczny “Póki trwa wojna”. Ta nakręcona przez Alejandro Amenábara opowieść o losach wybitnego pisarza i filozofa, Miguela de Unamuno, buduje złożony portret Hiszpanii w czasach dyktatury generała Franco. Seans godz. 21:15. Cały program na stronie Kina.

W najbliższy weekend otworzą się pierwsze wystawy w ramach Miesiąca Fotografii 2020, które można będzie obejrzeć w galeriach. Od soboty w Tytano (Dolnych Młynów 10) można zobaczyć premierowe projekty wyłonione w otwartym konkursie ShowOFF. Widzowie zobaczą osiem indywidualnych wystaw przygotowanych we współpracy z czworgiem kuratorów, uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych. Od niedzieli w Galerii Szara Kamienica (Rynek Główny 6) obejrzycie pokaz „Dyba Lach, Adam Lach. Ranne ptaki są nieufne”, który jest efektem trzyipółletnich podróży dwojga dokumentalistów po Polsce „ciekawych czasów”. Ich efektem są teksty i fotografie, które złożyły się na wydaną w tym roku książkę „Rewizje”. Wystawa zaprezentuje wizualną część tego projektu. Cały program na stronie festiwalu.

Teatr im. Słowackiego zaprasza na muzyczną podróż w świat disco – spektakl muzyczny “Born by Boney M.”! “Rasputin”, “Rivers of Babylon”, “Ma Baker”, “DaddyCool” – każdy z nas zna te hity, każdy nieraz przy nich tańczył, każdy – choć nie każdy się przyzna – je sobie śpiewał. Przybywajcie do szalonego teatralnego disco-świata i rzućcie się w wir nieokiełznanej zabawy w rytm muzyki “Boney M.”! Spektakl w piątek o godz. 19 i w sobotę o godz. 18.

Z kolei Łaźnia Nowa na żywo w ten weekend pokaże “Konformistę”, którego historię znamy z legendarnej, wydanej w 1951 r. powieści Alberto Moravii oraz kultowego filmu Bernardo Bertolucciego, nagrodzonego na Berlinale w 1970 roku. Marcel Klerykoski żyje połowicznie. Nie interesuje go przygoda życia, ryzyko jakie ze sobą niesie. Szuka gotowych odpowiedzi, zwalniających go z odpowiedzialności i dających pozorne poczucie bezpieczeństwa. Pragnie się dostosować do większości, podporządkować jej, opanować lęk i uporządkować chaos. Ta droga na skróty wiedzie go na manowce i prowadzi do zatracenia tego, co ludzkie. Spektakl w piątek i sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18.

Klub Forty Kleparz zaprasza Was w niedzielę do swojej plenerowej przestrzeni na quizy! Będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę w temacie serii o Harrym Potterze (godz. 17), serialowych klasyków takich jak “Gra o Tron”, “Wiedźmin”, “Stranger Things”, “Dom z Papieru” i “Przyjaciele” (godz. 18:30) czy w temacie muzyki współczesnej (godz. 20:30). Jedyne czego potrzebujecie to zgrana ekipa i swój smartfon – bo możecie grać indywidualnie lub grupowo. Więcej na temat zgłoszeń do quizów znajdziecie na Facebook’u Fortów Kleparz.

Kino Agrafka zaprasza w tym tygodniu do swojego Kina na Tarasie na Oscarowe wspomnienia! Od piątku, codziennie o godz. 21:30 zobaczymy tam najciekawsze filmy nominowane w ostatnich latach do Oscara. W piątek będzie to “Boże ciało” Jana Komasy, w sobotę “Ból i blask” Pedro Almodovara, a w niedzielę macedoński dokument “Kraina miodu”. Cykl Kino na Tarasie będzie trwał w Agrafce przez całe wakacje.

Nowohuckie Centrum Kultury będzie w weekend transmitować koncert zespołu “Chłopcy z Placu Broni” zarejestrowany w ubiegłym roku z okazji 20. rocznicy tragicznej śmierci multiinstumentalisty, autora tekstów, lidera zespołu – Bogdana Łyszkiewicza. Był to koncert symfoniczny „Sings & Strings”, gdzie grupie towarzyszył Chór God’s Property i Altra Volta kwartet smyczkowy. Koncert będzie można obejrzeć w sobotę o godz. 20 na Facebook’u NCK.

rj, krakow.pl

 

Najnowsze

Co w Krakowie