Kraków pożegnał śp. prof. Franciszka Ziejkę

W piątek, 24 lipca 2020 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Franciszka Ziejki. Trumna z ciałem wybitnego polskiego historyka literatury, profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, została złożona na cmentarzu Salwatorskim.

– Zapalamy znicze, pochylamy głowy, żegnamy człowieka instytucję w Uniwersytecie Jagiellońskim i Krakowie – tak o zmarłym 19 lipca 2020 roku Franciszku Ziejce mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak podczas mszy św. żałobnej, odprawionej w kolegiacie Św. Anny.

– Wielką miłością darzył nasze królewskie miasto, jego wielowiekowe świątynie i zabytki. Dbał o przywrócenie im dawnego blasku i piękna. W krakowskim środowisku był człowiekiem, który łączył, nie dzielił. Będzie nam brakowało jego mądrości, życzliwego spojrzenia na sprawy miasta, Kościoła i ojczyzny. Jego umiejętności współdziałania z różnymi środowiskami i umiłowanie tego, co w tradycji i współczesnym życiu Krakowa i Polski jest najpiękniejsze – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który koncelebrował mszę żałobną.

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Franciszka Ziejki

Zdjęcie 1 z 13

Fot. uj.edu.pl

Po nabożeństwie kondukt żałobny przejechał ulicami Krakowa na cmentarz Salwatorski. Prof. Franciszek Ziejka został pochowany w rodzinnym grobie obok żony Marii.

(red, uj.edu.pl)

Najnowsze

Co w Krakowie