Kraków pożegnał śp. prof. Franciszka Ziejkę

Musisz przeczytać

W piątek, 24 lipca 2020 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. prof. Franciszka Ziejki. Trumna z ciałem wybitnego polskiego historyka literatury, profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, została złożona na cmentarzu Salwatorskim.

– Zapalamy znicze, pochylamy głowy, żegnamy człowieka instytucję w Uniwersytecie Jagiellońskim i Krakowie – tak o zmarłym 19 lipca 2020 roku Franciszku Ziejce mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak podczas mszy św. żałobnej, odprawionej w kolegiacie Św. Anny.

– Wielką miłością darzył nasze królewskie miasto, jego wielowiekowe świątynie i zabytki. Dbał o przywrócenie im dawnego blasku i piękna. W krakowskim środowisku był człowiekiem, który łączył, nie dzielił. Będzie nam brakowało jego mądrości, życzliwego spojrzenia na sprawy miasta, Kościoła i ojczyzny. Jego umiejętności współdziałania z różnymi środowiskami i umiłowanie tego, co w tradycji i współczesnym życiu Krakowa i Polski jest najpiękniejsze – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który koncelebrował mszę żałobną.

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Franciszka Ziejki

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Franciszka Ziejki
Fot. uj.edu.pl

Po nabożeństwie kondukt żałobny przejechał ulicami Krakowa na cmentarz Salwatorski. Prof. Franciszek Ziejka został pochowany w rodzinnym grobie obok żony Marii.

(red, uj.edu.pl)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca