Kraków promuje wielokulturowość! Zostaną wręczone dwie ważne nagrody!

Znasz kogoś kto wspomaga ubogich lub chorych? A może instytucje, które działają na rzecz promowania tolerancji oraz innych kultur? Możesz zgłosić osoby, instytucje, organizacje pozarządowe lub nieformalne grupy do prestiżowego konkursu Filantropa Krakowa lub Ambasadora Wielokulturowości. Nagrodzeni tytuły otrzymają na uroczystej gali!

– Tytuł Filantropa Krakowa jest już dobrze znany, ale niezmiennie bardzo nas cieszy, że co roku mamy tak wielu kandydatów , ponieważ działalność charytatywna jest bardzo ważna. Z kolei Krakowski Ambasador Wielokulturowości to tytuł nowy, będący odpowiedzią na zmieniający się świat i dyskusje o roli różnych kultur i ich potrzebach w naszym mieście. Wielokulturowość jest dobrem, które nas wszystkich wzbogaca i poszerza nasze horyzonty – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. 

– Stawiamy na to, by mówić odważnie i głośno o tym, że stoimy po stronie otwartości i tolerancji, a przeciwko nienawiści i przemocy. Jest to ogromna wartość – dodaje Katarzyna Przybysławska z zespołu ds. wspierania realizacji Programu „Otwarty Kraków”.

Po raz pierwszy miasto wręczy tytuł Ambasadora Wielokulturowości. Kandydatury można zgłaszać do 15 kwietnia 2019 roku. Nagrodę mogą uzyskać osoby, instytucje, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy, które działają na rzecz dialogu międzykulturowego. Zgłoszenia ma rozpatrzeć Kapituła Wielokulturowości. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na uroczystej gali.

– Celem jest promowanie zróżnicowania etnicznego i wielokulturowego w naszym mieście. W dzisiejszym świecie i Europie, ale również w Polsce i Krakowie wielokulturowość jest faktem. To tylko od nas zależy czy wykorzystamy to jako wartość czy będziemy uznawać to jako zagrożenie – mówi Katarzyna Przybysławska.

Program „Otwarty Kraków” działa od 2016 roku. Jego zadaniem jest stworzenie szeregu działań na rzecz tworzenia społeczeństwa żyjącego we wspólnocie. Celem jest wytworzenie atmosfery solidarności oraz kształtowanie świadomości i wiedzy na temat przedstawicieli innych kultur.

Zgłoszenia przyjmuje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, os. Centrum C10, 31-931 Kraków, w pokoju 102. Numer kontaktowy to 12 616 78 21.

Kto zostanie Filantropem Krakowa?

Do 31 marca można zgłaszać kandydatów do 19. edycji konkursu Filantrop Krakowa, którego celem jest wyróżnienie osób, firm czy instytucji, które udzielają bezinteresownej pomocy finansowej lub materialnej innym mieszkańcom. Obowiązujące kategorie w konkursie to wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom oraz najciekawsza forma i efektywność filantropii.

Zwycięzcy otrzymają tytuł Filantropa Krakowa oraz berło św. Królowej Jadwigi. Dodatkowo mogą być honorowani w promocyjnych wydawnictwach. Laureatów wyłoni Bractwo Filantropii, a tytuł za poprzedni rok kalendarzowy przyzna Prezydent Miasta Krakowa.

Konkurs został ustanowiony przez Radę Miasta w 2000 roku. Do tej pory wyróżniono 57 podmiotów, instytucji, firm, organizacji oraz osób fizycznych. W zeszłym roku Filantropami Roku zostali: Stowarzyszenie UNICORN, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, TESCO Polska Spółka z.o.o., Opactwo Cystersów w Mogile oraz Leroy Merlin Kraków Czyżyny.

– Działalność filantropów i charytatywna jest niezwykle ważna na każdym szczeblu naszego życia. Pomaganie w szkole, uczelni czy pracy i pokazywanie studentom oraz pracownikom sposobów na udzielanie pomocy innym, którzy nie mieli tyle szczęścia, by mogli realizować się pełni tak jakby chcieli w swoim życiu. Wszystkich form pomocy i działalności charytatywnej jest bardzo dużo. Cieszy fakt organizacji konkursu – podsumowuje Ewa Marek, rzecznik prasowy NZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zgłoszenia przyjmuje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, os. Centrum C10, 31-931 Kraków, w pokoju 105. Numer kontaktowy to 12 616 78 04. Regulamin znajduje się na stronie www.filantrop.krakow.pl.

Just.

Najnowsze

Co w Krakowie