Kraków przekazał nowy sprzęt dla policji. Będzie szybciej i ekologicznie

Sześć rowerów, alkomaty i mundury dla 24 policjantów udało się kupić dzięki finansowanemu przez miasto programowi „Bezpieczny Kraków”. W czwartek nowe wyposażenie trafiło do Komendy Miejskiej Policji.

Na rowery wsiądą funkcjonariusze krakowskiej drogówki. Będą patrolować ulice i miejsca trudno dostępne dla radiowozów, np. bulwary wiślane. Policjanci, którzy właśnie w czwartek rozpoczynają służbę rowerową mają takie same zadania jak ci w innych patrolach, ale będą mieć nad nimi niewielką przewagę, gdyż z roweru znacznie łatwiej zauważyć wykroczenia porządkowe jak choćby spożywanie alkoholu w miejscach publicznych czy akty wandalizmu.

Zadaniem mundurowych będzie jednak przede wszystkim kontrola przestrzegania przepisów ruchu drogowego głównie przez pieszych i rowerzystów, a także egzekwowanie prawa przez użytkowników hulajnóg, które coraz częściej stanowią zagrożenie dla innych użytkowników dróg i chodników. W tej chwili do pełnienia służby na rowerach zostało wyznaczonych zostało 12 policjantów.

– To służba ekologiczna, która idealnie wpisuje się też w antysmogową politykę miasta i program „Bezpieczny Kraków”. Ci policjanci będą z pewnością widzieć więcej i bardzo szybko reagować. Jestem przekonany, że to bardzo dobra forma pełnienia służby, która staje się coraz popularniejsza w całej Polsce – powiedział Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK.

Wartość zakupionego sprzętu to 50 tys. zł. To kolejne w tym roku finansowe wsparcie dla działań KMP w Krakowie. Od początku roku na Fundusz Wsparcia Policji przekazano ponad 1,6 mln. zł, które trafiły m.in. na: zakup dwóch nieoznakowanych furgonów-laboratoriów do kontroli spalin samochodów, zakup trzech analizatorów spalin i dwóch dymomierzy czy organizację dodatkowych płatnych patroli drogówki w celu kontroli jakości spalin.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie