Kraków nie przyjmie uchodźców z Syrii. Dzieci wymagające leczenia trafią do Sopotu

fot. Bengin Ahmad via Foter.com

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski stwierdził, że nie ma podstaw prawnych umożliwiających miastu zaproszenie i sfinansowanie leczenia dzieci z syryjskiego Aleppo. Dziec trafią prawdopodobnie do Sopotu.

Pod koniec zeszłego miesiąca radni Krakowa jednogłośnie podjęli uchwałę kierunkową do prezydenta Krakowa w sprawie zaproszenia pięciorga dzieci z Aleppo. Polska Misja Medyczna wytypowała pięć młodych osób, które w wyniku działań wojennych zostały poważnie poszkodowane. To dzieci po amputacjach kończyn. Ich obrażenia są zbyt skomplikowane, aby mogła im sprostać tamtejsza służba zdrowia.

W odpowiedzi na pismo radnych prezydent Majchrowski napisał m.in., że „nie ma jednak podstaw do zaproszenie przez Gminę Miejską Kraków osób o których mowa w przedmiotowej uchwale kierunkowej oraz sfinansowania pomocy medycznej dla tych osób”.

„Gmina Miejska Kraków gotowa jest do udzielenia pomocy organizacyjnej w zakresie kontaktu z instytucjami i organami administracji publicznej oraz podmiotami leczniczymi w ramach kompetencji jednostki samorządu terytorialnego” – napisał prezydent.

Wytypowana piątka dzieci trafi prawdopodobnie do Sopotu.

(wm)

fot. Bengin Ahmad via Foter.com

Zobacz także