Kraków rozbłyśnie na fioletowo! Sprawdźcie dlaczego

fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Dziś, 17 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Tego dnia, w geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami w Polsce i na całym świecie, w wielu krajach kluczowe i najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. Kraków również włączy się w akcję – fioletem zabłysną: kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska – Wielicka oraz TAURON Arena Kraków.

Fioletową iluminację kładki o. Bernatka, estakady tramwajowej Lipska – Wielicka będzie można podziwiać w sobotę, 17 listopada, od godz. 16.00 do niedzieli, 18 listopada rano. TAURON Arena będzie świecić od godz. 20.50 do 21.50. 17 listopada Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek, Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Krakowska Fundacja Dziecka Narodzonego Neonatus organizują spotkanie dla pacjentów Oddziału Neonatologii Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek oraz Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego i Oddziału Neonatologicznego z Intensywną Terapią i Patologią Noworodka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00, w sali VIP MKS Cracovia (wejście od ul. Józefa Kałuży 1).

Na uczestników spotkania czekają atrakcje: przedstawienie „Kopciuszek”, czytanie bajek, zajęcia plastyczne, balonowe fantazje, muzykoterapia, zabawy ruchowe, ośmiorniczki recyklingowe, malowanie twarzy, dogoterapia prowadzona przez członków grupy Wild Dog Team, pokaz zespołów dogtrekkingowych.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem, oraz ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest niewielka. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się one zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem, w Polsce rodzi się co roku 26 tys. wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 gramów i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości uratowania im życia. Potem ogromnie ważna staje się rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło. Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

Każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś fioletowego.

Zobacz także