Kraków się zbroi. Możesz się zgłosić na ochotnika

fot. DrabikPany via Foter.com

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje powołać 26,5 tysiąca rezerwistów. Ruszył też nabór do obrony terytorialnej. Na razie w Krakowie jest znacznie więcej miejsc niż chętnych. Kogo więc w kamasze zaciągną, a kto może się zgłosić na ochotnika?

MON planuje w przyszłym roku gigantyczne szkolenie rezerwistów. Ale jeszcze do końca grudnia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Krakowie wezwie ich ok. 350.

Jak nie w kamasze, to… do więzienia!

– Na ćwiczenia wojskowe są powoływane osoby mające odbytą służbę wojskową i mające nadane przydziały mobilizacyjne – poinformował nas Szef Wydziału Rekrutacji mjr Jarosław Wójcik. Termin mobilizacji zależy od charakteru jednostki, a doskonalenie wojskowego rzemiosła odbywa się przez cały rok. W kamasze można trafić tylko na jeden dzień. Zdarzają się jednak szkolenie trwające nawet 3 miesiące.

Pracodawca ma obowiązek wypuścić rezerwistę na ćwiczenie, a powołanemu przysługuje żołd. – Za nie zgłoszenie się  (bez usprawiedliwionej przyczyny) na ćwiczenia wojskowe podlega się karze pozbawienia wolności do lat trzech. W przypadku ćwiczeń wojskowych trwających do 24 godzin podlega się karze aresztu do 30 dni lub karze grzywny – ostrzega mjr Wójcik.

Jesteś patriotą?

Ruszył również nabór do wojsk obrony terytorialnej. To, obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, nowy, piąty rodzaj sił zbrojnych. Ma zostać sformowany z ochotników – cywilów, których służba wojskowa będzie dodatkiem do codziennego życia.

Kandydaci, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy zdecydują się w ten sposób wzmocnić potencjał obronny naszego kraju, mogą związać się z wojskiem 2 – 6 letnim kontraktem. Żołnierz nowej formacji powinien charakteryzować się zdrowiem i kondycją fizyczną. Musi posiadać polskie obywatelstwo i nie może mu brakować patriotycznego ducha.  – Na chwilę obecną nie ma jeszcze aktów normatywnych na ten temat, są projekty przepisów – dodaje mjr Wójcik.

Więcej miejsc niż chętnych

Zaznacza jednak, że nabór do OT jest już prowadzony. Kandydaci są wpisywani do bazy ochotników. Po ukazaniu się przepisów wykonawczych w tej sprawie WKU skontaktuje się z tymi osobami – usłyszeliśmy od Szefa Wydziału Rekrutacji.

Od kwietnia, do chwili obecnej, chęć służby w małopolskiej obronie terytorialnej zgłosiło około 170 osób. Planowo, brygada ta ma liczyć około 1 700 żołnierzy.

Michał Sułowski

fot. DrabikPany via Foter.com

Zobacz także