Kraków sportem stoi. W taki sposób rozruszano miasto!

Sport dla dzieci, młodzieży, amatorów i zawodowców – mimo wielu przeciwności, w 2021 roku w Krakowie nie brakowało zarówno wielkich sportowych wydarzeń, jak i rekreacyjnych imprez kierowanych do mieszkańców. Wszystko po to, by po czasie lockdownów na nowo rozruszać całe miasto.

Kraków sportem stoi. Nie tylko ekstraklasowymi drużynami piłkarskimi, hokeistami i przedstawicielami sportów indywidualnych, ale również wieloma imprezami, które na co dzień organizowane są w naszym mieście. Za wiele z nich odpowiada Zarząd Infrastruktury Sportowej, który w tym roku stanął przed trudnym zadaniem – w momencie, gdy cały świat żył doniesieniami dotyczącymi Covid 19, należało zadbać o aktywność fizyczną krakowian, a także na nowo zainteresować ich sportem.

7. Cracovia Półmaraton Królewski, Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

700 dni czekania na biegi

Koronawirus mocno uderzył w biegaczy. Co prawda mogli trenować – mając na względzie zmieniające się obostrzenia – ale regulacje uniemożliwiały organizowanie zawodów. 3 października biegacze jednak w końcu mogli stanąć na starcie 14. Biegu Trzech Kopców.

– 2000 osób błyskawicznie zapisało się na te zawody. Do tego wspaniała pogoda, uśmiechy na twarzach… Widać jak ten bieg jest ważny dla krakowian, dla biegaczy, dla Krakowa. I jak ludzie chcą biegać – podkreślał Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora biegów.

Ponad 700 dni i nareszcie koniec! Kraków z honorami przyjął biegaczy

14. Bieg Trzech Kopców, Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Z kolei 17 października odbył się 7. Cracovia Półmaraton Królewski z metą w TAURON Arenie Kraków. Wzięli w nim udział biegacze z 28 państw!

 – Prawie pięć tysięcy biegaczy, do tego międzynarodowi zawodnicy z różnych krajów. Widać, że Polacy stęsknili się za bieganiem, bo bardzo chętnie i bardzo licznie przybyli – przyznał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który dał sygnał do startu, a potem wręczył nagrody zwycięzcom.

– Myślę, że to był początek tego, że w przyszłym roku już będziemy biegać normalnie i wrócimy do tych dziesięciu tysięcy ludzi na starcie – dodał dyrektor Krzysztof Kowal.

7. Cracovia Półmaraton Królewski, Fot. Szymon Gruchalski / Archiwum Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W 7. Cracovia Półmaratonie Królewskim triumfowali Ukrainiec Witalij Szafar i Monika Jackiewicz. Z kolei w 14. Biegu Trzech Kopców tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli Patryk Stypułkowski i reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz, która do tego poprawiła własny rekord trasy z 2016 roku. W biegu wystartowało 1681 osób z 13 krajów.

W obu biegach udział brali także aktorzy, którzy w ubiegłym roku wsparli, jako sztafeta „Ambasadorzy”, charytatywny projekt PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e). Wśród nich byli m.in. Mateusz Janicki, Andrzej Popiel i Hiroaki Murakami.

Grupa aktorów po ukończeniu 14. Biegu Trzech Kopców, Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

To jednak nie koniec biegowych emocji w Krakowie, bo na ostatni dzień roku zaplanowany jest 17. Krakowski Bieg Sylwestrowy, który ZIS organizuje wraz z Krakowskim Klubem Biegacza Dystans.

Zanim wystartujesz, trochę potrenujesz…

W 2021 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przygotował nową ofertę bezpłatnych treningów prowadzonych przez wykwalifikowanych i utytułowanych szkoleniowców (m.in. olimpijczyka Grzegorza Sudoła czy mistrza świata w nordic walking Jakuba Deląga).

Zajęcia nordic walking „Chodźże z nami!”, Fot. Michał Sobolewski / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

– Przez cały rok można uczestniczyć w treningach biegowych dla dorosłych „Biegaj w Krakowie!”, zajęciach ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży „Dzieciaki na start!”, treningach rolkarskich dla dużych i małych „Rolkuj z nami!” oraz zajęciach nordic walking dla pełnoletnich „Chodźże z nami!”. Wszystko to w ramach wpisującego się w miejską kampanię „Kraków w formie” projektu „Trenuj w Krakowie!” – informuje ZIS i zachęca, by szczegółowych informacji poszukać w zakładce Trenuj w Krakowie na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Także w najbliższy weekend ZIS zaprasza na ostatnie w tym roku zajęcia w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”. W niedzielę (19 grudnia) odbędą się zajęcia dla najmłodszych w Hali Gier Sportowych AWF oraz trening biegowy dla dorosłych w Puszczy Niepołomickiej. Szczegóły TUTAJ.

W 2021 roku zorganizowano również wydarzenia specjalne – „Dzień dziecka na sport(n)owo”, „Rowerowo na sport(n)owo”  i „Mikołajki na sportowo” . ZIS włączył się też w obchody „Narodowego Dnia Sportu”, a przed 14. Biegiem Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonem Królewskim można było wziąć udział w Śniadaniach Biegowych.

W treningach i wyżej wymienionych wydarzeniach uczestniczyło prawie cztery tysiące osób!

Dzień Dziecka na sport(n)owo na stadionie lekkoatletycznym WKS Wawel, Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Kraków domem polskiej siatkówki

I to nie tylko reprezentacji Polski, ale też najważniejszych wydarzeń krajowych. Gdy koronawirus nie odpuszczał, to właśnie w Krakowie znów „przechytrzono” Covid 19 i rozegrano turniej finałowy TAURON Pucharu Polski mężczyzn.

Wobec pandemii i braku możliwości uczestniczenia kibiców, władze Polskiej Ligi Siatkówki postanowiły zorganizować go w odnowionej Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy (13-14 marca) i jednocześnie uczcić obchodzącego w ubiegłym roku 70-lecie istnienia Hutnika Kraków, który właśnie w tym obiekcie święcił swoje największe siatkarskie sukcesy. Po pasjonującym półfinale i dużo łatwiejszym finale, trofeum zgarnęła Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle.

Turniej finałowy TAURON Pucharu Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn Kraków 2021, Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Kolejne imprezy przypominały już wielkie siatkarskie święta sprzed czasów pandemii. Tysiące ludzi w TAURON Arenie Kraków dopingowało polskich siatkarzy podczas XVIII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera (9-11 lipca) i ten doping poniósł Polaków do wygrania turnieju i to bez straty seta!

XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, Fot. Fundacja Huberta Jerzego Wagnera

Siatkarze do krakowskiej hali wrócili w dniach 2-8 września na mecze grupy A CEV EuroVolley Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021, którą Polacy wygrali – a jakże – z kompletem zwycięstw!

W ciągu siedmiu dni rywalizacji w TAURON Arenie Kraków siatkarzy Polski, a także Serbii, Belgii, Ukrainy, Grecji i Portugalii dopingowało ponad 62 tysiące kibiców!

CEV EuroVolley Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021, Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Siatkówka w Krakowie to jednak nie tylko parkiet, ale też piasek. W dniach 5-8 sierpnia na obiektach kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej odbyła się męska część drugiej edycji letniej PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Podobnie jak przed rokiem, widzowie mogli śledzić na żywo atrakcyjne zmagania czteroosobowych zespołów, w których składach znaleźli się nawet halowi reprezentanci Polski. Najlepsza okazała się drużyna Indykpolu AZS Olsztyn.

PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki Kraków 2021, Fot. Mateusz Chwajoł / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Kraków jak Paryż

Kraków jest domem nie tylko dla polskiej siatkówki, ale także dla największego polskiego wyścigu kolarskiego. W sierpniu były znakomity zawodnik i dyrektor generalny imprezy Czesław Lang znów mógł powiedzieć słynne: „Kraków jest tym dla Tour de Pologne, czym Paryż dla Tour de France”, bo to tradycyjnie pod Wawelem finiszowali czołowi kolarze świata.

Po raz pierwszy w historii zwycięzca etapu z metą przy Błoniach został wyłoniony z ucieczki, a nie po sprinterskim finiszu peletonu. Okazał się nim Julius van der Berg. W klasyfikacji generalnej Tour de Pologne triumfował João Almeida, a najlepszym Polakiem był Michał Kwiatkowski, który stanął na najniższym stopniu podium.

78. Tour de Pologne w Krakowie, Fot. Szymon Gruchalski / Tour de Pologne

Wiele dyscyplin, wiele imprez

Stolica Małopolski chętnie gości też inne dyscypliny sportu i wspiera inicjatywy miejscowych klubów sportowych w zakresie organizacji imprez o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2021 roku Kraków był Miastem Gospodarzem, a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Partnerem Głównym Mistrzostw Świata Masters w Slalomie Kajakowym, które od 26 do 29 sierpnia odbyły się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA, jubileuszowego, 30. Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka w zapasach (zorganizowanego 6 listopada w Małej Hali TAURON Areny Kraków; w którym w klasyfikacji drużynowej triumfował organizujący imprezę KS Bieżanowianka), Mistrzostwa Polski Muaythai IFMA (26 i 27 czerwca w hali widowiskowo-sportowej III Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie na os. Wysokim) czy 10. Rajdu Polski Historycznego – finałowej rundy Trofeum FIA w Historycznych Rajdach na Regularność ze startem i metą na płycie głównej TAURON Areny Kraków. W dniach 28-29 sierpnia na Stadionie Miejskim im. Władysława Kawuli KS Prądniczanka rozegrano także turniej piłkarski z okazji 100-lecia pięciu krakowskich klubów sportowych: Prądniczanki, Zwierzynieckiego, Dąbskiego, Garbarni oraz Kolejarza Prokocim.

Mistrzostwa Świata Masters w Slalomie Kajakowym Kraków 2021, Fot. Michał Sobolewski / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie

Najnowsze

Co w Krakowie