Kraków. Sprawdź, czy twoja poczta będzie otwarta. Listonosze strajkują

W czwartek, 16 maja 2024 r., pomiędzy godziną 8.00 a 10.00 związkowcy Poczty Polskiej podejmą strajk ostrzegawczy.

Wybór godzin strajku, od 8:00 do 10:00, nie jest przypadkowy. Jak zapewniają związkowcy, to czas, który według nich jest najmniej uciążliwy dla klientów. Mimo to, w miejscach, gdzie placówki będą zamknięte, ma pojawić się informacja dla klientów.

– W czwartek w godz. 8.00-10.00 trudno będzie skorzystać z usług pocztowych oraz próżno wyglądać listonosza. Zamknięte będą okienka, a najczęściej całe placówki. Służba doręczeń wyjdzie w rejony z opóźnieniem, co może skutkować niedostarczeniem wszystkich przesyłek – wyjaśniał przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty, Robert Czyż.

W rozmowie z Business Insiderem prezes Poczty Polskiej, Sebastian Mikosz przyznał, że — jego zdaniem — strajk ostrzegawczy nie będzie powodował znacznych utrudnień na skalę kraju. – Nie traktuję tego w kategoriach dużego wyzwania, dlatego, że myślę, że udział w tym strajku będzie bardzo nieduży –  wyjaśniał prezes Poczty Polskiej.

Przypomnijmy, Związek Zawodowy Pracowników Poczty protestuje w związku z niskimi płacami i niepewną sytuacją Poczty Polskiej na rynku.

„Walczymy o nasze wynagrodzenia i miejsca pracy. 80 proc. z nas ma wynagrodzenie zasadnicze na umowę o pracę na pełny etat na poziomie 4 023 zł (tj. poniżej minimalnego wynagrodzenia w Polsce)” – wyjaśniają swoją sytuację związkowcy w komunikacie zaadresowanym do klientów.

„Prowadzone od ubiegłego roku negocjacje płacowe w ramach trwających sporów zbiorowych nie przyniosły żadnych efektów – stąd decyzja o zorganizowaniu legalnego strajku ostrzegawczego zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych” – tłumaczą i już zapowiadają widmo strajku generalnego.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie