Kraków stolicą na sportowej mapie Polski. Imponujące wydarzenia

fot. ZIS

Do Krakowa przyjeżdżają tłumy biegaczy, tu rywalizują najlepsi kolarze i grają największe siatkarskie potęgi. Przekonaniu, że stolica Małopolski przyciąga największe imprezy związane z kulturą fizyczną, trudno się oprzeć. Działający od 10 lat Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie nie ma wątpliwości: Gród Kraka zajmuje dziś pierwsze miejsce na sportowej mapie Polski.

Wielkie sportowe imprezy z pewnością nie omijają już Krakowa. To tu gościły między innymi Mistrzostwa Świata w siatkówce i Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. „Znaczących imprez jest dużo, ale organizujemy też wydarzenia dla mieszkańców, w których wszyscy mogą wziąć udział. To przede wszystkim biegi” – zaznacza dyrektor ZIS w Krakowie Krzysztof Kowal.

Cały czas w biegu

Według różnych badań, buty do biegania zakłada ponad jedna piąta Polaków. Zdecydowana większość z nich trenuje co najmniej dwa razy w tygodniu. Połowa z tych kilku milionów biegaczy deklaruje, że startuje w zawodach. Kraków w tę przybierającą na sile modę wpisał się doskonale. Największe imprezy biegowe w Polsce odbywają się co prawda w stolicy czy w Poznaniu, ale dzięki scenerii, historii, tradycji i… różnicom wysokości w terenie, stolica Małopolski może się pochwalić najbardziej różnorodną listą zawodów. Królewskie miasto oferuje wyznawcom biegania nie tylko dystanse maratońskie, półmaratońskie, czy tzw. dziesiątki, nie tylko biegi historyczne, rocznicowe i charytatywne, ale też prawdziwe zawody górskie odbywające się w centrum niemal milionowej metropolii.

fot. Szymon Gruchalski / ZIS

Sztandarowe krakowskie imprezy organizuje wspomniany Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Cracovia Maraton, Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców wpisały się już do ścisłej czołówki krajowej oferty biegowej. Przyciągają również setki obcokrajowców. Co ciekawe, zawodnicy, którym uda się ukończyć w ramach jednego sezonu wszystkie te trzy imprezy, otrzymują specjalne nagrody za skompletowanie krakowskiej specjalności, czyli Królewskiej Triady Biegowej.

Do Polski na Cracovia Maraton

Szczególne miejsce na wspomnianej liście najważniejszych imprez sezonu biegowego w Polsce zajmuje organizowany pod koniec kwietnia Cracovia Maraton.  Bieg odbywa się od 2002 roku, jak głosi oficjalne hasło Cracovia Maraton, z historią w tle. Jego trasa wiedzie wśród sławnych wielowiekowych zabytków miasta. Nie omija również wschodniej dzielnicy, która dopełnia historii miasta, czyli Nowej Huty. W tym roku na starcie Cracovia Maratonu stanęło niemal 6 tysięcy osób, a trwają już zapisy do przyszłorocznej edycji, która odbędzie się 28 kwietnia.

Ten niepowtarzalny bieg w królewskim Krakowie zyskał już spore uznanie na świecie. Cracovia Maraton jest najbardziej popularnym za granicą polskim maratonem i gościł do tej pory biegaczy z 55 krajów. Organizatorzy dbają zresztą o markę imprezy aktywnie promując Cracovia Maraton wśród amatorów biegania w historycznej scenerii innych europejskich miast. W listopadzie delegacja biegaczy z Krakowa wzbudzała spore zainteresowanie na maratonie w Rawennie, którego trasa, podobnie jak w Krakowie, wiedzie wśród wpisanych na światową listę UNESCO zabytków.

Warto wspomnieć, że Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przyznaje również niezwykle prestiżowe honory za osiągnięcie mety w pięciu spośród najważniejszych imprez maratońskich w Polsce. Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, trzeba w ciągu 24 miesięcy ukończyć, oprócz Cracovia Maraton, również Maraton Dębno, Maraton Wrocławski, Maraton Warszawski i Poznań Maraton. Liczba przyznanych medali Korony Maratonów Polskich zbliża się do dziesięciu tysięcy.

Nocna meta na Rynku

Sztandarowe imprezy biegowe pod Wawelem obrosły również dodatkowymi wydarzeniami sportowymi. W Cracovia Maraton biorą udział zawodnicy niepełnosprawni, którzy zmagają się z trasą na wózkach. Przy okazji weekendu maratońskiego organizowany jest już od kilkunastu lat Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, z dystansem 4 km 200 m. Od kilku lat przy okazji krakowskiego maratonu odbywa się też niezwykły Bieg Nocny na dystansie 10 km, w którym uczestnicy mają od tego sezonu okazję startować i finiszować, podobnie jak maratończycy, w samym sercu miasta, czyli na największym średniowiecznym placu w Europie. Dla tych, którzy pod podeszwami wolą mieć kółka, organizowany jest Cracovia Maraton na Rolkach, w którym uczestnicy pokonują pełny dystans maratoński. Weekend maratoński to również cała gama atrakcji i animacji, w tym sportowych zabaw dla dzieci. 

fot. Szymon Gruchalski / ZIS

Finisz w Arenie

Kolejna pierwszoplanowa impreza biegowa w Krakowie daje biegaczom możliwość pokonania ostatniej prostej w innym niezwykłym miejscu. Meta Cracovia Półmaratonu Królewskiego usytuowana jest bowiem w Tauron Arenie. Zanim uczestnicy dotrą do tej największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo-sportowej w Polsce, mogą oczywiście podziwiać najcenniejsze zabytki dawnej stolicy naszego kraju. Cracovia Półmaraton Królewski, organizowany pod koniec sezonu, jest jednym z biegów wchodzących w skład Korony Polskich Półmaratonów. Tworzy również Królewską Triadę Biegową, razem z Cracovia Maraton i Biegiem Trzech Kopców.

Kopce i góry

Zdaniem wielu fanów biegania, właśnie ten ostatni bieg jest najbardziej oryginalnym w krakowskiej ofercie. Na trasie Biegu Trzech Kopców można w centrum dużego miasta wziąć udział w  prawdziwym biegu terenowym, oferującym pokaźne różnice wysokości. W dodatku trzynastokilometrowa trasa łączy kopce Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego, niepowtarzalne obiekty, z których jeden fascynuje tajemnicą pochodzenia ginącą w mroku pierwszego tysiąclecia, a dwa siłą patriotycznych uczuć przodków. Co więcej, biegacze zmagają się z rywalami i własnymi ograniczeniami w malowniczej wczesnojesiennej scenerii starego Podgórza, Bulwarów Wiślanych, Wawelu i Skałki, wreszcie Lasu Wolskiego.

fot. Szymon Gruchalski / ZIS

Jedna czwarta trasy wiedzie nieutwardzonymi ścieżkami, a po drodze uczestnicy mierzą się z dwoma solidnymi podbiegami, ze stumetrową różnicą wysokości każdy. Dlatego te Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim zasługują na swoją nazwę.  Organizowany od 2007 roku bieg Trzech Kopców zyskał ogromną popularność. W tym roku, mimo zwiększenia limitu liczby uczestników, nie starczyło miejsc dla wszystkich chętnych. Po pięciu godzinach od startu zapisów w internecie, lista uczestników biegu była już pełna.

Bieganie i wspieranie

Wizytówką biegowego Krakowa jest też impreza, która zaczęła się pod Wawelem, ale rozszerzyła się na cały kraj. Chodzi o Business Run, charytatywną sztafetę dla pięcioosobowych zespołów,  której uczestnicy przy okazji wspierają szczytne cele. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wspiera aktywnie organizację  Kraków Business Run, dzięki któremu udało się w tym sezonie zmobilizować setki małopolskich firm i zebrać prawie 440 tysięcy złotych na pomoc dla osób z niepełnosprawnością ruchową.  To prawie czwarta część wszystkich środków zebranych w dziewięciu miastach, w których odbywa się Business Run. W tym roku udział w krakowskiej odsłonie imprezy wzięło udział aż 6 tysięcy osób, a trasa wiodła z Rynku, ul. Sławkowską, Plantami, wokół Wawelu i Drogą Królewską z powrotem na Rynek.

Nie stój jak słup

ZIS pomaga nie tylko w organizacji charytatywnego Kraków Business Run, ale też wyjątkowego Krakowskiego Biegu Sylwestrowego, który, tak jak największe krakowskie imprezy biegowe, cieszy się zainteresowaniem w kraju i za granicą, a na pewno wzbudza znacznie większe zaciekawienie wśród niebiegającej części mieszkańców miasta.

fot. Mateusz Chwajoł / ZIS

W ostatnim dniu grudnia odbędzie się już piętnasta edycja biegowego pożegnania starego roku. Uczestnicy mogą wybrać Smoczą Piątkę albo dwa razy dłuższy dystans Radosną Dziesiątkę, ale w tym przypadku chodzi o zabawę w bieganie z naciskiem na zabawę, a ważniejszy od sportowego wyniku jest strój. W zeszłym roku, oprócz mikołajów, gwiazd, reniferów i narciarzy, na trasie pojawili się biegacze przebrani za zegary, lajkonika, a nawet krakowski słup ogłoszeniowy. Zawodnicy winni stawić się na starcie w fantazyjnych przebraniach, nawiązujących do historii miasta. Najlepsze kreacje zostaną nagrodzone, a specjalne upominki czekać będą na najlepiej przebrany zespół (liczący minimum 3 osoby) i najlepiej przebraną parę (czyli osoby, które wspólnie pokonają całą trasę biegu i wbiegną na metę trzymając się za ręce). Wyróżnienia zostaną też przyznane za najlepsze przebranie indywidualne oraz najlepiej przebranemu dziecku/nastolatkowi poniżej 18. roku życia. Również w przypadku tej imprezy dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Jak podkreśla dyrektor ZIS, na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście krakowian do imprez biegowych. „Przed laty odbieraliśmy dużo maili z pretensjami. Ktoś narzekał, że nie może gdzieś dojechać, ktoś inny, że nie może wyjechać. (…) Mieszkańcy chyba zrozumieli, że wszystkie metropolie mają swoje maratony i się nimi szczycą” – powiedział Krzysztof Kowal w wywiadzie udzielonym w październiku „Gazecie Wyborczej”.

Biegiem na… rowery

Kraków jednak nie tylko wydarzeniami biegowymi stoi. W ostatnich latach zorganizowano choćby wiele imprez dla wielbicieli dwóch kółek – i to zarówno przyciągających profesjonalnych kolarzy, jak amatorów. Rekord frekwencji zawsze pada w organizowanej od 2011 roku dorocznej, krakowskiej edycja cyklu Vienna Life (do 2016 roku Skandia) Lang Team Maratony Rowerowe. Jej uczestnicy rywalizują na rowerach górskich. W wyścigu biorą udział m.in. całe rodziny, licznie gromadzące się na starcie zawodów, który jest zlokalizowany na malowniczych Błoniach.

fot. Szymon Gruchalski / ZIS

Kraków to także ważny punkt na mapie Tour de Pologne – jednej z największych imprez sportowych w Polsce. Gród Kraka w latach 2008-2016 roku był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia słynnego wyścigu kolarskiego. Z kolei w ostatnich dwóch latach rozpoczynała się tu rywalizacja. W tym roku Kraków zdobył miano najpiękniejszego miasta 75. edycji Tour de Pologne (w kategorii: „Miasto startu”). Wielkie kolarskie święto nadal będzie ściągać do stolicy Małopolski jej mieszkańców i turystów – na pewno do 2023 roku, za sprawą listu intencyjnego podpisanego w sprawie dalszej współpracy przy organizacji Tour de Pologne w Krakowie.

Kajaki i siatkówka plażowa pod Wawelem

Pod Wawelem w ostatnich latach nie brakowało także wydarzeń dla amatorów dyscyplin kojarzących się ze słońcem, wodą, a niekiedy i… piaskiem.

Kraków dysponuje miejscem, gdzie mogą się odbywać zawody w niezwykle widowiskowej dyscyplinie sportu – kajakarstwie slalomowym. To olimpijski Tor Kajakarstwa Górskiego, w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA – zmodernizowany przed mistrzostwami Europy w 2013 roku. Właśnie na tym krakowskim obiekcie mają miejsce imprezy rangi Pucharu Świata, mistrzostw Europy, akademickich mistrzostw świata czy najważniejsze imprezy juniorskie.

fot. Mateusz Chwajoł / ZIS

Najlepszych graczy mogli podziwiać w stolicy Małopolski fani siatkówki plażowej. I to nie jeden raz. Turnieje tej dyscypliny sportu są organizowane w Krakowie od 2008 roku. Najpierw było to pięć edycji Grand Prix, w 2013 roku eliminacje do mistrzostw Polski, a w końcu – w 2014 i 2015 roku – turnieje finałowe. Również w tym roku w podwawelskim grodzie odbyły się końcowe rozgrywki o krajowy czempionat.

fot. Michał Łapczyński / ZIS

Wielkie gwiazdy na najnowocześniejszej hali widowiskowo-sportowej w Polsce

Wiele dużych wydarzeń sportowych w stolicy Małopolski odbywa się w otwartej w 2014 roku TAURON Arenie Kraków – największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. To tutaj rozgrywały się między innymi mecze Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2014 roku, mecze siatkarskiej Ligi Światowej i siatkarski Memoriał Wagnera.

fot. Mateusz Chwajoł / ZIS

W hali w Czyżynach organizowano też Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016 czy Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji I Grupy A 2015. Kibice mieli również okazję oglądać tam tenisowy Puchar Federacji Polska – Rosja czy spotkania grupowe Euroligi Kobiet z udziałem koszykarek Wisły CANPACK (2014, 2016).

ZIS zapewnia, że nie zwolni tempa. Dyrektor Krzysztof Kowal w rozmowie z Gazetą Wyborczą podkreślił, że chce utrzymać w Krakowie organizowanie podobnych wielkich imprez sportowych i podjąć się nowych wyzwań – takich jak przygotowanie mistrzostwa świata w piłce ręcznej w 2023 roku.

Zobacz także