Kraków stolicą unihokeja. Finały Akademickich Mistrzostw Polski pod Wawelem

Od piątku Kraków stanie się stolicą unihokeja w wykonaniu studentów i studentek. Pod Wawelem zostaną rozegrane finały Akademickie Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Mistrzowskiego tytułu broni Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Piękne bramki, szybkie akcje i indywidualne popisy – to wszystko czekać będzie na sympatyków halowej odmiany hokeja. Od 24 do 26 maja na obiektach Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie o medale będzie walczyć 16 ekip wyłonionych z dwóch turniejów eliminacyjnych odbywających się w Warszawie i Lublinie.

Kwietniowie półfinały zwyciężyli faworyci – Politechnika Gdańska i AGH Kraków, czyli ekipy które w ubiegłym roku zagrały ze sobą o złoto. Lepsi okazali się wtedy krakowianie, wygrywając 5:2. Czy w tym roku dojdzie do rewanżu? A może ktoś włoży kij w szprychy rozpędzonych drużyn?

Akademickie Mistrzostwa Polski w unihokeju rozgrywane są w formule swiss. Oznacza to, że spotkania odbywają się na mniejszym boisku i toczą się są w skróconym czasie. Wszystko to sprawia, że mecze są bardzo dynamiczne i widowiskowe. Na parkiecie muszą przebywać składy mieszane składające się z trzech zawodników w polu i bramkarza. Przez cały czas musi znajdować się przynajmniej jedna kobieta jako rozgrywająca oraz przynajmniej jeden mężczyzna.

– Pierwszy raz będziemy gospodarzami AMP w unihokeju, ale mamy doświadczenie z innych turniejów jak piłka siatkowa. W zawodach weźmie udział blisko 200 osób. Ta dyscyplina jest bardzo popularna w regionie, ale głównie chęć organizacji turnieju była ukłonem w stronę naszej drużyny akademickiej. Studenci założyli drużynę i rok temu wywalczyli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Mamy nadzieję, że teraz spiszą się równie dobrze – mówi Dominika Krynicka z AZS UEK Kraków, jedna z koordynatorek turnieju.

Początek rozgrywek w piątek o godzinie 10. Spotkania toczyć będą się na dwóch boiskach jednocześnie. Finał odbędzie się w niedzielę o godzinie 13. Łącznie rozegranych będzie 40 gier.

Organizatorem wydarzenia jest AZS UEK Kraków. Patronat nad turniejem objął Polski Związek Unihokeja. Projekt współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Sponsorami są Polar, Tempish i OSHEE. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie