Kraków. Strażacy otrzymali specjalistyczny samochód wsparcia dekontaminacji (ZDJĘCIA)

Strażacy z Krakowa będą mogli wykorzystywać w swoich działaniach nowy pojazd. Dzięki niemu będą mogli udzielać pomocy medycznej poszkodowanych ze względu na zagrożenie chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne. Pojazd trafił do  Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1 przy ulicy Westerplatte.

Strażacy z Krakowa i 12 innych jednostek w Polsce otrzymali nowe samochody wsparcia dekontaminacji. To samochody, które mają usuwać szkodliwe substancje chemiczne, biologiczne, radiologiczne i nuklearne. Pojazd przeznaczone jest głównie do wsparcia działań ratowniczych realizowanych przez jednostki PSP, w tym w szczególności przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego. Może być również wykorzystane do wsparcia działań Państwowego Ratownictwa Medycznego.

– Pojazdy przeznaczone są głównie do wsparcia działań ratowniczych realizowanych przez jednostki PSP, w tym w szczególności przez Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemicznego. Stanowić one będą także zabezpieczenie długotrwałych działań ratowniczych, ćwiczeń oraz innych zadań realizowanych w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) – zaznaczył rzecznik PSP.

Dodał, że samochody mogą pełnić funkcję ambulansu w szczególnych warunkach, gdy nie ma możliwości wykorzystania karetki. Takich przypadków jest nawet kilkadziesiąt dziennie.

– W szeregach PSP pełnią służbę funkcjonariusze, którzy jednocześnie są ratownikami medycznymi, co gwarantuje właściwą obsługę samochodów i ich wykorzystanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców – powiedział.

fot. JRG nr 1 w Krakowie

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie