Kraków stroi się na ŚDM

Kraków stroi się na Światowe Dni Młodzieży, w czasie spotkania pielgrzymów z całego świata, stolica Małopolski zyska nową dekorację i oznakowanie, które pomoże w sprawnym przemieszczaniu się pielgrzymom po Krakowie. Na ulicach Krakowa pojawią się m.in. wizerunki św. Jana Pawła II, Wita Stwosza oraz Mikołaja Kopernika. Miasto wyda na ten cel ponad 4 mln złotych.

Miasto przygotowując się do przyjęcia około 2,5 mln pielgrzymów, którzy zjadą do Krakowa na czas Światowych Dni Młodzieży, zleciło przygotowanie specjalnego planu organizacji ruchu. W przetargu, który ogłosił Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu pojawiła się jednak tylko jedna oferta – złożyło ją konsorcjum firm, które zaproponowały zdecydowanie wyższą kwotę niż limit założony przez ZIKiT. W sprawnym poruszaniu się po mieście pomóc ma nie tylko nowa organizacja ruchu, ale również oznakowanie, które pojawi się na ulicach i będzie kierowało pielgrzymów do miejsc, gdzie będą odbywać się spotkania, warsztaty i inne wydarzenia związane ze Światowymi Dniami Młodzieży.

W ramach przygotowań do ŚDM, Kraków modyfikuje również swoją aplikację mobilną, która ma być dostosowana do potrzeb pielgrzymów. Odwiedzający Kraków będą mogli znaleźć w niej najważniejsze informacje o stolicy małopolski, jej zabytkach oraz plan miasta, który pomoże pielgrzymom w sprawnym poruszaniu się po Krakowie. Warto wspomnieć, że krakowskie zabytki będą opisane w kilku językach. W kilku miejscach na terenie miasta staną również specjalne namioty informacyjne obsługiwane przy współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego i Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Kraków przygotowuje również specjalną kampanię promocyjną w której wykorzystane mają być wizerunki znanych krakowian i Polaków. Jak podkreślają urzędnicy, chcą podkreślić wyjątkowy charakter Krakowa i potencjał miasta w oparciu o wizerunki ludzi ze świata kultury, nauki i sportu. Dekoracje pojawią się nie tylko w centrum miasta, ale również w miejscach kluczowych dla pielgrzymów takich jak Łagiewniki, czy Błonia, gdzie będzie odbywała się duża część krakowskich obchodów ŚDM.

(pt)

fot. Jan Lorek

Najnowsze

Co w Krakowie