Kraków szkoli miejskich ogrodników. Wymienią doświadczenia z kolegami z Rzymu i Wiednia

Ogród / fot. Pixabay

Lubisz aktywnie działać i pociąga Cię zieleń? Kraków organizuje cykl szkoleń dla miejskich ogrodników.

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, miasto zostało partnerem w projekcie „Gardeniser plus” realizowanym w ramach Programu Erasmus+. W jego ramach Kraków będzie współpracował z takimi miastami jak Rzym, Bristol, Vejle, Wiedeń czy Lund.

„Rozwijający się prężnie trend miejskiego ogrodnictwa dał początek nowej sylwetce – tzw. gardeniser to osoba zarządzająca ogrodem społecznym. Taka funkcja wymaga określonego zestawu umiejętności, jak np.: projektowanie ogrodu, zarządzanie społecznością ogrodu czy korzystanie z dostępnej wiedzy ogrodniczej” – czytamy na stronie ZZM.

W skrócie to kluczowy koordynator, który pomoże włączyć w ogrodnictwo miejskie lokalną społeczność. Gardeniser powinien promować ogrody społeczne, podnosząc tym samym świadomość okolicznych mieszkańców na temat ogrodu i pełnionych przez niego funkcji pod kątem ekonomicznym, przyrodniczym, jak i społecznym.

W związku z tym, że takie osoby stają się coraz bardziej potrzebne, ruszyła właśnie kolejna edycja projektu, w ramach którego odbędzie się cykl szkoleń dla miejskich ogrodników. To one pozwolą na zdobycie umiejętności niezbędnych do prowadzenia i zarządzania ogrodem.

Więcej o projekcie „Gardeniser plus” na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej.

(ko)

Zobacz także