Kraków szuka nowego hejnalisty. Co się stało z poprzednim?

Krakowska straż pożarna szuka kandydata na stanowisko hejnalisty na wieży mariackiej. Wśród wymagań jest m.in. umiejętność gry na trąbce, sprawność fizyczna i brak lęku wysokości. Nowego hejnalistę mieszkańcy Krakowa poznają  na początku maja br.

Jak poinformował Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Krakowie, nabór został ogłoszony, ponieważ jeden ze strażaków dyżurujących na wieży zmienił miejsce pełnienia służby.

Poszukiwana jest osoba na cały etat na stanowisku stażysta w służbie przygotowawczej (strażak hejnalista, docelowo starszy ratownik). Jako miejsce pełnienia służby wskazano wieżę bazyliki Mariackiej. Praca hejnalisty odbywa się tam w systemie zmianowym – 24 godziny służby, po których następuje 48 godzin czasu wolnego.

Nabór będzie się składał z sześciu etapów. Kandydat, którego życiorys i podanie zostaną pozytywnie ocenione, w dalszych etapach rekrutacji będzie musiał m.in. przejść sprawdzian gry na trąbce, test sprawnościowy, sprawdzian braku lęku wysokości. Hejnalista musi być Polakiem, mieć co najmniej średnie wykształcenie, nie może być karany.

Zakres głównych zadań i obowiązków na stanowisku hejnalisty obejmuje granie na trąbce hejnału mariackiego o każdej pełnej godzinie, tj. od g. 8 do g. 7 dnia następnego, a także granie innych kompozycji, w tym religijnych zgodnie z przyjętymi zasadami i tradycją. Trębacz pracujący na wieży mariackiej ma także być gotowy na przyjmowanie gości i udzielanie wywiadów mediom oraz znać historię dotyczącą wieży mariackiej i hejnału.

Hejnał z wieży mariackiej to symbol Krakowa. Legenda głosi, że w 1241 roku hejnalista jako pierwszy dostrzegł nadciągające oddziały Tatarów, ale nie zdążył dograć melodii do końca, bo w pół taktu jego gardło przeszyła tatarska strzała. Właśnie dlatego melodia hejnału tak nagle się kończy – w tym samym miejscu, w którym przestał ją grać bohaterski strażnik.

Na jednej zmianie służbowej pracuje dwóch hejnalistów. Trębacz pełni służbę w niewielkim pomieszczeniu na wysokości 54 m. Aby wejść na wieżę mariacką, musi pokonać 272 schody, co trwa prawie trzy minuty.

Od 1927 roku, by usłyszeć hejnał, nie trzeba już przyjeżdżać do Krakowa. 17 kwietnia tamtego roku na antenie można było usłyszeć grany na żywo hejnał z Wieży Mariackiej. Jego regularna, codzienna transmisja rozpoczęła się kilka miesięcy później – 1 sierpnia. Hejnał grany jest na cztery strony świata: pierwszy raz w stronę Wawelu, dla króla (kierunek południowy). Drugi raz: w stronę Magistratu, dla burmistrza (na zachód). Trzecie trąbienie jest dla gości, a więc na północ, w kierunku Barbakanu, a ostatnie – dawniej dla kupców, a teraz dla Komendanta Straży, na Mały Rynek.

 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie