Kraków tętni życie! W ten weekend nie da się nudzić

Wystawa Krzysztofa Gonciarza, Noc Jazzu i moc seansów filmowych pod chmurką – to nie jedyne propozycje kulturalne, jakie mamy dla Was na zbliżający się weekend! Sprawdźcie szczegóły w naszym wakacyjnym przewodniku!

Jeden z najbardziej znanych polskich twórców internetowych, czyli mieszkający od kilku lat w Japonii Krzysztof Gonciarz, od piątku w wersji offline! “Tokio 24” to wystawa w  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, na której youtuber zaprezentuje opowieść o fascynującym mieście z Kraju Kwitnącej Wiśni; o jego mieszkańcach, emocjach, architekturze – jego oczami. Poza stworzonym przez niego filmem na wystawie powstanie instalacja artystyczna z udziałem autora i kuratorek wystawy. Tokio to miasto kontrastów. Z jednej strony nieustanny ruch, kolorowe światła, nowoczesne technologie, cyberpunkowy sznyt. Z drugiej – geometryczna harmonia, urzekające sakury, leniwie kwitnące ogrody, ludzie przysypiający w metrze, spokojna melodia grana na shakuhachi. Jesteśmy więc ciekawi efektów pracy pochodzącego z Krakowa twórcy! Początek nocnego maratonu wystaw w Manggha w piątek o godz. 19, a o godz. 21 spotkanie z Krzysztofem Gonciarzem.

Kolejna z serii krakowskich nocy już w ten weekend! Tym razem przyszła kolej na Noc JazzuZ soboty na niedzielę ten gatunek muzyczny będzie słychać w całym mieście! Na Małym Rynku koncerty rozpoczną się już o godz. 18, a usłyszymy m.in. Ida Nielsen Band z Danii czy Śpiewnik Nahornego. Nad Zalewem Nowohuckim o godz. 21 wystąpią Max Klezmer Band i Keith Thompson Trio. Włodek Pawlik zagra w Sukiennicach (na ten koncert obowiązują wejściówki). Jazzu posłuchacie też jeszcze w MOCAK-u, Radiu Kraków, Alchemii, Harris Piano Jazz Bar i wielu innych barach i pubach. Polecamy!

Pawilon Józefa Czapskiego zamienia się na wakacje w miejsce filmowych seansów plenerowych! Co sobotę możemy tam obejrzeć kino francuskie. W tym tygodniu będzie to “Windą na szafot” – połączenie kina noir oraz melodramatu, okraszone brawurową ścieżką dźwiękową autorstwa Milesa Davisa. Film opowiada o parze kochanków – Florence oraz Julien – planujących wspólne życie. Na przeszkodzie staje im mąż kobiety. Julien postanawia go zabić, ale uciekając z miejsca zbrodni, zostaje uwięziony w windzie, co doprowadza do nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń. Początek seansu o godz. 20:45.

Filmy pod gwiazdami. Co zobaczycie w ten weekend w kinach plenerowych?

Kolejny tydzień Kina na Tarasie w Agrafce! W tym tygodniu w ramach cyklu “Pocztówki z Europy” obejrzymy najciekawsze filmy europejskich reżyserów. W piątek na ekranie “Party” Sally Potter. W obsadzie m.in. Patricia Clarkson i Cillian Murphy, z którymi spotkamy się na przyjęciu w domu brytyjskiej pani polityk. Na jaw zaczną wychodzić do tej pory głęboko skrywane tajemnice. W sobotę islandzko-duński “W cieniu drzewa”, czyli bardzo czarna skandynawska komedia. Niedziela będzie należeć również do Danii – thriller “Winni” to trzymająca w napięciu opowieść  o funkcjonariuszu policji, który otrzymuje niepokojący telefon.

Nowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury! “Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności” to opowieść mieście, które wymyślono na nowo po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1963 r. Zamierzeniem MCK jest pokazanie nie tylko skali tragedii, ale przede wszystkim fenomenu odbudowy Skopja, która uczyniła je najbardziej nowoczesną, „brutalistyczną” stolicą Europy. Wystawa po raz pierwszy pokaże część polskich darów ofiarowanych miastu przez artystów takich jak: Tadeusz Brzozowski, Jerzy Krawczyk, Alfred Lenica czy Benon Liberski. Zapraszamy do MCK od piątku do niedzieli w godz. 11-19.

A może literacki spacer po Nowej Hucie? Za mit i sposób postrzegania Nowej Huty do dziś odpowiedzialna jest – jako jedna z głównych „oskarżonych” – literatura. Podczas spaceru uczestnicy sprawdzą, w jaki sposób pisarze stworzyli mit pierwszego socjalistycznego miasta w Polsce, by tuż przed nadejściem odwilży wywołać w Nowej Hucie największy skandal poetycki dobry PRL! Oprowadzać będzie Was dr Anna Grochowska – historyczka literatury i sztuki. Spacer w sobotę o godz. 15. Obowiązują zapisy! Start: os. Willowe 28 (plac Przy Poczcie). 

W piątek rozpoczynamy kolejny tydzień Letniego Taniego Kinobrania w Kinie pod Baranami.Tym razem będziemy oglądać filmy, które nas zaskoczą. Na ekranie pojawią się m.in. oscarowa „Faworyta” Yorgosa Lanthimosa z świetnym kobiecym triem aktorskim: Emmą Stone, Rachel Weisz i Olivią Colman. Będzie też propozycja z Polski – „Monument” Jagody Szelc, czyli mroczny film dyplomowy studentów łódzkiej filmówki. Będzie też szansa nadrobić najnowsze dzieło Paolo Sorrentino „Oni”, w którym w jednej zbgłównych ról pojawiła się Kasia Smutniak. To pełna wizualnych ekscesów opowieść inspirowana działalnością Silvio Berlusconiego. Ciekawą propozycją będzie też dramat „Na plaży Chesil” z Saiorse Ronan w roli głównej. Zagra ona spętaną konwenansami młodą mężatkę. Sprawdźcie szczegółowy rozkład jazdy na stronie Kina!

A może by tak w weekend odwiedzić Historyland? To nietypowe muzeum znajdujące się w budynku starego dworca PKP, w którym historię Polski i Polaków można odkrywać w wyjątkowy sposób. Znajdziemy tu bowiem makiety obrazujące ważne wydarzenia i zabytki, które zostały zbudowane z ponad miliona klocków LEGO i wyposażone w różnorodne interaktywne rozwiązania. Znajdziemy tam między innymi takie makiety, jak osada w Biskupinie, Drzwi Gnieźnieńskie, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Oliwą, klasztor na Jasnej Górze, obrona Westerplatte, bitwa o Monte Cassino czy Stocznia Gdańska. Te wszystkie cuda prezentowane są z wykorzystaniem multimedialnych pokazów, mappingów, animacji, gogli VR, technologii 360 stopni, a także licznych interaktywnych gadżetów. Brzmi jak dużo dobrej zabawy!

W ten weekend nie zabraknie atrakcji nad Zalewem Nowohuckim – w końcu trwa Bulwar(t) Sztuki! W tym tygodniu zapraszamy na występ nory chipaumire, artystki pochodzącej z Zimbabwe, pracującej w Nowym Jorku. W piątek o 12:00 nora poprowadzi warsztaty taneczne NHAKA, podczas których będziemy eksperymentować z ruchem. W sobotni wieczór o godz. 19 zobaczymy spektakl pt. „#PUNK” w jej wykonaniu. Będzie to muzyczny performans inspirowany muzyką i kulturą punkową. Filmowy wieczór czeka nas nad Zalewem w niedzielę o godz. 20:30 – na ekranie zobaczymy film „Paterson” w reżyserii Jima Jarmusha. A poza tym nie zapominamy o sobotniej Nocy Jazzu, która zawita też do Bulwar(tu). Zapraszamy!

Dworek Białoprądnicki zaprasza na drugi z cyklu koncertów Muzyczny Ogród. niedzielę o godz. 19.00 na scenie wystąpi Anna Treter – solistka, pianistka, kompozytorka, autorka czterech solowych płyt. Znana przede wszystkim z zespołu Pod Budą, z którym współpracuje od początku jego istnienia. Wokalistce towarzyszył będzie zespół w składzie: Jan Hnatowicz – gitary, Tomasz Hernik – puzon, akordeon, Adam Niedzielin – instrumenty klawiszowe, Wojciech Bobrowski – gitara basowa. Będzie lirycznie i przyjemnie – muzyka idealna na niedzielny wieczór!

gh, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie