Kraków uczci rocznicę Powstania Warszawskiego

Dziś, w godzinę „W”, czyli o godz. 17 w całym Krakowie zawyją syreny. W ten sposób miasto uczci 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Jak informuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK, „w dniu 1 sierpnia 2018 r. o godz. 17:00 zostanie przeprowadzony trening systemu alarmowania – uruchomienie syren alarmowych na terenie miasta (ciągły dźwięk syreny w okresie 3 min.). Uruchomienie syren będzie jednocześnie upamiętnieniem 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.”

O godz. 17.05 rozpocznie się uroczysta msza w bazylice Mariackiej w intencji ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność. Po niej uczestnicy uroczystości przejdą na plac Matejki. Tam o godz. 18.30 przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. O godz. 19.15 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” na ul. Wita Stwosza 12 odbędzie się spotkanie okolicznościowe. Urząd Miasta Krakowa zapewni przejazd dla mieszkających w Krakowie uczestników Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia budynki urzędów i budynki użyteczności publicznej będą udekorowane flagami państwowymi. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zachęca, aby flagi w tym dniu powiesić także na wszystkich budynkach prywatnych. Z tej też okazji TAURON Arena Kraków, estakada Lipska–Wielicka oraz kładka o. Bernatka będą podświetlone w barwach biało-czerwonych.

ip, krakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. pixabay.com

Najnowsze

Co w Krakowie