Kraków w czołówce zielonych miast Europy. Wśród tych, które się zgłosiły

Gołębie w czasie pandemii koronawirusa / fot. Paweł Wodnicki

Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Finalistami zostały miasta: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Kraków zakwalifikował się do grona 18 kandydatów do tytułu „Zielonej stolicy Europy”. – Był to sygnał, że podjęte działania, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców, wpisują się długofalową strategię, jaką powinny podejmować współczesne miasta – zaznacza Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na przełomie maja i czerwca br. jury podejmie ostateczną decyzję, które z miast-finalistów otrzyma tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Niezależnie od wyników konkursu, miasta-kandydaci otrzymają rekomendacje dotyczące już podjętych oraz kierunku przyszłych działań.

Zgodnie z prognozami w 2030 r. 60 proc. mieszkańców żyjących na Ziemi będzie zamieszkiwać miasta. W związku z tym to oni najmocniej będą odczuwać zmiany klimatu. Rekordowa liczba miast europejskich ubiegających się w tej edycji o ten tytuł świadczy o tym, że miasta mają coraz większą świadomość tego procesu i to one w szczególności powinny podjąć działania mające na celu jego spowolnienie.

– Przed chwilą zostały ogłoszone wyniki oceny miast kandydujących do miana Zielonej Stolicy Europy w 2022 roku. Do ścisłego finału zakwalifikowano Grenoble, Dijon, Tallin oraz Turyn. Jednocześnie otrzymaliśmy ocenę naszej kandydatury. Kraków w ocenie ekspertów zajął piąte miejsce, tuż za ścisłym finałem, zajmując w niektórych kategoriach bardzo wysokie miejsca, a rozdział dotyczący wody został oceniony najlepiej spośród wszystkich miast kandydujących – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– To nasz wspólny ogromny sukces, wiele pięknych miast z całej Europy znalazło się za nami: Lyon, Parma, Perugia, Sofia, Zagrzeb, Maribor, Murcia, Budapest, Pecs, Belgrad a z Polski Katowice, Gdańsk i Poznań. To utwierdza mnie w przekonaniu, że droga, którą rozwija się Kraków jest dobra, a ocena naszej kandydatury daje podstawy o ubieganie się o ten zaszczytny tytuł w przyszłym roku – dodał prezydent Majchrowski.

ml, krakow.pl

Zobacz także